Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2020. Sprawdź, kiedy przedstawiamy zegarki

Zmiana czasu już niedługo. Przestawiamy się z czasu zimowego na czas letni. Podpowiadamy, kiedy przesunąć wskazówki zegarów. Czy dzięki temu będziemy spali godzinę dłużej, a może godzinę krócej?
Share
Zmiana czasu zimowego na letni.
Zmiana czasu zimowego na letni. Źródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1k4w5u

Zegarki z czasu zimowego na czas letni przestawiamy w ostatnią niedzielę marca. W nocy z 28 na 29 marca powinniśmy przesunąć wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Od tego momentu przez kolejne siedem miesięcy będzie obowiązywał nas czas środkowoeuropejski letni.

Zmiana czasu 2020

Przesunięcie wskazówek zegara sprawi, że będziemy spali godzinę krócej, ale dzięki temu będzie dłużej jasno. Warto jednak podkreślić, że już niedługo zniknie obowiązek zmiany czasu.

W 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję, że ostatnia zmiana czasu będzie miała miejsce w 2021 roku. Rok wcześniej przeprowadzono ankietę wśród obywateli Unii Europejskiej, z której wynikało, że w większości opowiadają się za rezygnacją z przestawiania zegarków.

d1k4w5u

Zobacz też: Wielkie wichury - czy staną się naszą codziennością?

Zmiana czasu – czy ma sens?

Wielu przeciwników zmiany czasu wskazuje na związane z nią negatywne aspekty. Wśród nich wymienia się przede wszystkim negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Przestawianie zegarków może rozregulować rytm dobowy, czyli tzw. wewnętrzny zegar. Najczęściej wiąże to się z problemami ze snem. Niektórzy wskazują również na możliwość pojawienia się bólu głowy i rosnące ryzyko zawału.

Zwolennicy przestawiania zegarków przypominają o wydłużeniu dostępu do światła słonecznego. Ich zdaniem przynosi to pozytywny efekt szczególnie w takich dziedzinach jak: turystyka, rekreacja czy sport.

d1k4w5u

Podziel się opinią

Share
d1k4w5u
d1k4w5u
Więcej tematów