Zmiana czasu 2020 na letni. Kiedy i w którą stronę przestawiamy zegarki? Sprawdź

Zmiana czasu 2020 na letni. Kiedy i w którą stronę przestawiamy zegarki? Sprawdź
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

25.02.2020 13:45

Zmiana czasu wciąż obowiązuję, choć od kilku lat trwają debaty nad tym, by została usunięta. Jak na razie nie została podjęta żadna konkretna decyzja, w związku z czym nadal dwa razy w roku musimy przestawiać zegarki. Kiedy zrobimy to po raz kolejny?

Zmiana czasu 2020 na letni ku rozczarowaniu wielu osób nie będzie ostatnią w historii. Wiosną ubiegłego roku Parlament Europejski przegłosował projekt, na mocy którego ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 roku. Niestety, przywódcy krajów członkowskich w przeciwieństwie do Parlamentu i dużej części społeczeństwa uznali, że taka decyzja mogłaby wywołać zbyt duży chaos, a sam projekt jest zbyt ogólny.

Projekt ustawy utknął w martwym punkcie, w związku z czym, nie wiadomo, ile zmian czasu czeka nas w przyszłości. Najbliższa z nich, zgodnie z tradycją będzie miała miejsce w ostatni weekend marca.

W nocy z soboty na niedzielę, z 28 na 29 marca przestawimy wskazówki zegara o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Zmiana na czas letni oznacza, że nasz weekend będzie o godzinę krótszy.

Kolejna zmiana czasu czeka nas w ostatni weekend października. W nocy z 24 na 25 października przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 3:00 na 2:00.

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku, a nieprzerwanie obowiązuje od 1983 r. Do 1995 roku czas zimowy rozpoczynał się w ostatnią niedzielę września, a kończył tak jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)