Zmiana czasu. W ten weekend przestawiamy zegarki i pośpimy dłużej

Zmiana czasu. W ten weekend przestawiamy zegarki i pośpimy dłużej

Zmiana czasu. W ten weekend przestawiamy zegarki i pośpimy dłużej
Źródło zdjęć: © Getty Images | Niall Carson - PA Images / Contributor
Karolina Modzelewska
25.10.2019 18:41, aktualizacja: 26.10.2019 13:13

Z soboty na niedzielę przestawiamy czas z letniego na zimowy. Cofnięcie zegara o godzinę pozwoli nam dłużej pospać. Nad sensem zmiany czasu toczy się od kilku lat europejska debata. Obywatele jej nie chcą, jednak rządy wolą pozostać przy dotychczasowym rozwiązaniu.

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Przesuniemy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu w weekend pośpimy godzinę dłużej, co może być pozytywną informacją dla wielu osób – szczególnie dla śpiochów.

Nie wszyscy w tak entuzjastyczny sposób pochodzą do koncepcji zmiany czasu z letniego na zimowy. Można spotkać się z opiniami, że takie przesunięcia zaburzają nasz zegar biologiczny i nie służą zdrowiu. Krótsze dni oraz nieprzyjemna, jesienna aura sprzyjają też depresyjnemu nastrojowi.

Skąd ta zmiana czasu?

Za pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu uznaje się Benjamina Franklina. Amerykański polityk i filozof pisał o konieczności przestawianiu zegarków, jednak humorystyczna wymowa jego artykułów i brak przekonujących argumentów sprawiły, że pomysł nie zyskał zbyt wielu entuzjastów.

Z podobnymi reakcjami spotkał się Brytyjczyk William Wallet, który jako pierwszy podjął faktyczną próbę wprowadzenia zmiany czasu. W 1907 roku wydał broszurę "The Waste of Daylight", opisującą, jakie korzyści przyniesie przesuwanie wskazówek zegara. Pomimo tego, że zyskał spore poparcie wśród polityków, brytyjski rząd nie wcielił pomysłu w życie.

Niemieccy pionierzy

Pierwszym państwem na świecie, które wprowadziło zmianę czasu, były Niemcy. Władze zdecydowały, że 30 kwietnia 1916 roku nastąpi przesunięcie wskazówek zegara o godzinę w przód. Do kolejnej zmiany, tym razem cofnięcia czasu o godzinę doszło 1 października 1916 roku. Niedługo po Niemczech podobną decyzję podjęła Anglia.

Zmiana czasu w Polsce

Pierwsza zmiana czasu w Polsce miała miejsce 6 kwietnia 1917 roku. Wówczas zegarki przesunięto o godzinę do przodu. "Nowy" czas obowiązywał do 17 września. Do kolejnych przesunięć czasu doszło w 1918, 1919 oraz 1922 roku. Później na długi czas zrezygnowano ze zmiany czasu.

Do całej koncepcji powrócono w 1945 roku. Od tego momentu Polacy z kilkoma przerwami (od 1949 do 1957 i od 1957 do 1964) regularnie przestawiali zegarki z czasu letniego na zimowy i na odwrót.

Zmiana czasu a regulacje UE

Dyrektywa UE uporządkowała termin dokonywania zmian czas. Zgodnie z jej treścią, zegary przestawiamy godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca, a godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października.

Ostatnio głośno było o decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zniesienia zmiany czasu. Finał epoki przestawiania czasu letniego na zimowy i na odwrót miał nastąpić w marcu 2021 roku. Póki co, projekt został zamrożony, a większość krajów UE z niechęcią podchodzi do proponowanej zmiany.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)