Trwa ładowanie...

Zmiana czasu. W ten weekend przestawiamy zegarki i pośpimy dłużej

Z soboty na niedzielę przestawiamy czas z letniego na zimowy. Cofnięcie zegara o godzinę pozwoli nam dłużej pospać. Nad sensem zmiany czasu toczy się od kilku lat europejska debata. Obywatele jej nie chcą, jednak rządy wolą pozostać przy dotychczasowym rozwiązaniu.

Share
Zmiana czasu. W ten weekend przestawiamy zegarki i pośpimy dłużej
Źródło: Getty Images, fot: Niall Carson - PA Images / Contributor
dk3p6gt

Zmiana czasu letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Przesuniemy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu w weekend pośpimy godzinę dłużej, co może być pozytywną informacją dla wielu osób – szczególnie dla śpiochów.

Nie wszyscy w tak entuzjastyczny sposób pochodzą do koncepcji zmiany czasu z letniego na zimowy. Można spotkać się z opiniami, że takie przesunięcia zaburzają nasz zegar biologiczny i nie służą zdrowiu. Krótsze dni oraz nieprzyjemna, jesienna aura sprzyjają też depresyjnemu nastrojowi.

Skąd ta zmiana czasu?

Za pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu uznaje się Benjamina Franklina. Amerykański polityk i filozof pisał o konieczności przestawianiu zegarków, jednak humorystyczna wymowa jego artykułów i brak przekonujących argumentów sprawiły, że pomysł nie zyskał zbyt wielu entuzjastów.

Z podobnymi reakcjami spotkał się Brytyjczyk William Wallet, który jako pierwszy podjął faktyczną próbę wprowadzenia zmiany czasu. W 1907 roku wydał broszurę "The Waste of Daylight", opisującą, jakie korzyści przyniesie przesuwanie wskazówek zegara. Pomimo tego, że zyskał spore poparcie wśród polityków, brytyjski rząd nie wcielił pomysłu w życie.

dk3p6gt

Niemieccy pionierzy

Pierwszym państwem na świecie, które wprowadziło zmianę czasu, były Niemcy. Władze zdecydowały, że 30 kwietnia 1916 roku nastąpi przesunięcie wskazówek zegara o godzinę w przód. Do kolejnej zmiany, tym razem cofnięcia czasu o godzinę doszło 1 października 1916 roku. Niedługo po Niemczech podobną decyzję podjęła Anglia.

Zmiana czasu w Polsce

Pierwsza zmiana czasu w Polsce miała miejsce 6 kwietnia 1917 roku. Wówczas zegarki przesunięto o godzinę do przodu. "Nowy" czas obowiązywał do 17 września. Do kolejnych przesunięć czasu doszło w 1918, 1919 oraz 1922 roku. Później na długi czas zrezygnowano ze zmiany czasu.

Do całej koncepcji powrócono w 1945 roku. Od tego momentu Polacy z kilkoma przerwami (od 1949 do 1957 i od 1957 do 1964) regularnie przestawiali zegarki z czasu letniego na zimowy i na odwrót.

dk3p6gt

Zmiana czasu a regulacje UE

Dyrektywa UE uporządkowała termin dokonywania zmian czas. Zgodnie z jej treścią, zegary przestawiamy godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca, a godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października.

Ostatnio głośno było o decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie zniesienia zmiany czasu. Finał epoki przestawiania czasu letniego na zimowy i na odwrót miał nastąpić w marcu 2021 roku. Póki co, projekt został zamrożony, a większość krajów UE z niechęcią podchodzi do proponowanej zmiany.

dk3p6gt

Podziel się opinią

Share
dk3p6gt
dk3p6gt
Więcej tematów