Trwa ładowanie...
ycipk-2ayw20

Zmiana czasu 2019. Kiedy koniec czasu letniego i jak wpływa to na nasze zdrowie

Do zmiany czasu z letniego na zimowy zostało nam jeszcze trochę czasu. Mimo że za oknem jest już jesienna szaruga, to zegarków nie przestawiamy jeszcze w ten weekend.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu 2019. Jak przestawienie zegara wpływa na nasze zdrowie?
Zmiana czasu 2019. Jak przestawienie zegara wpływa na nasze zdrowie? (123RF)
ycipk-2ayw20

Kiedy nastąpi zmiana czasu 2019 z letniego na zimowy? Będziemy musieli jeszcze poczekać, ponieważ w tym roku zegarki przestawiamy dopiero w ostatni weekend października. W nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października 2019 r. przesuniemy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00.

Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to ostatnia zmiana czasu, jaka nas czeka. Od dłuższego czasu wiele osób domaga się zniesienia przestawiania zegarków, rozważa to również Komisja Europejska. Z badań CBOS na zlecenie MPiT wynika, że 80 proc. ankietowanych domagających się zniesienia zmiany czasu uważa, że powinniśmy zostać przy czasie letnim na stałe.

Zobacz też: Zmiana czasu kiedyś miała sens. Dziś nie ma uzasadnienia

ycipk-2ayw20

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu z letniego na zimowy służy przede wszystkim względom ekonomicznym, ale ma również znaczenie dla naszego organizmu.

Zmianie ulega również nasze poczucie czasu, co przekłada się na rytm dobowy, czyli wewnętrzny zegar. Zmiana czasu na zimowy może więc powodować trudności z zasypianiem. Z kolei w ciągu dnia może doskwierać nam zmęczenie i apatia. Może wiązać się również z bólami głowy, podwyższeniem ciśnienia, a nawet - jak mówią niektóre badania - zwiększać ryzyko zawału serca. Wszystko przez rozregulowanie wewnętrznego zegara.

ycipk-2ayw20

Do zmiany czasu na zimowy można jednak się przygotować. Lekarze zalecają, by w tym czasie nie sięgać po napoje energetyczne, by dodatkowo nie obciążać organizmu i kłaść się spać o regularnych porach.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2ayw20

ycipk-2ayw20
ycipk-2ayw20