Zapomnij co wiesz. Ziemskie jądro nie jest synchroniczne

Zapomnij co wiesz. Ziemskie jądro nie jest synchroniczne

Jądro Ziemi nie jest takie jak myślisz. Jego część wiruje bijąc pokłony
Jądro Ziemi nie jest takie jak myślisz. Jego część wiruje bijąc pokłony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.01.2024 15:11, aktualizacja: 01.01.2024 16:41

Nasze wyobrażenia na temat wnętrza Ziemi właśnie poszły na śmietnik. Nasza planeta nie ma synchronicznego jądra. Jego wewnętrzna, stała część nie tylko wiruje, ale też kołysze się wbrew otoczeniu.

Zespół chińskich geofizyków opublikował wyniki badań, które wywracają do góry nogami nasze wyobrażenia o planecie, na której żyjemy. Okazuje się, że nie jest ona tak synchroniczna jak myślimy. Wewnętrzna, lita część ziemskiego jądra kołysze się, niczym bączek. Obraca się wokół własnej osi jak całe jej otoczenie, ale także wykonuje cykliczne pokłony. Następują one regularnie co 8 i pół roku.

Badania ziemskiego jądra

Badania wnętrza Ziemi są trudniejsze niż eksploracja kosmosu. Nie jesteśmy w stanie wysłać sondy, która dostarczyłaby nam fragmentów budulca ziemskiego jądra lub wykonała jego pomiary. Naukowcy oceniają to na podstawie zachowania planety w skali makro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak właśnie uczynili geofizycy z Uniwersytetu Wuhan. W 2019 roku zauważyli oni, że rotacja biegunowa Ziemi jest zastanawiająca. Analizując dane z wielu lat byli w stanie wskazać, że co 8,5 roku następuje regularne odchylenie od normy. Anomalię tę potwierdziły też szczegółowe porównania zmian długości dnia na całym świecie. Oznacza to, że coś we wnętrzu Ziemi musi obrać się odrobinę, ale w innym rytmie niż cała planeta.

Ziemskie jądro nie jest synchroniczne

Według chińskich naukowców chodzi o wewnętrzną, stałą warstwę ziemskiego jądra. Nachyla się ono o 0,17 stopnia względem warstw zewnętrznych. Ten rewolucyjny wniosek jest sprzeczny z powszechnie uznawaną teorią obrotu Ziemi. Zgodnie z nią wszystkie warstwy ziemskiego jądra obracają się identycznie. Chińczycy udowodnili, że niekoniecznie. Ziemskie jądro nie ma jednego wspólnego rytmu.

Ten istotny krok dla nauki wydaje się nieznaczący dla człowieka, ale niesłusznie. Funkcjonowanie wewnętrznego jądra Ziemi musi mieć wpływ na ciekłą warstwę. A to od jej cyrkulacji zależna jest kondycja pola magnetycznego Ziemi. To dzięki niemu nasza planeta ma atmosferę, a życie jakie znamy może się na niej rozwijać. Fakt, że ziemskie jądro jest dla nas niczym niedostępne uniwersum nie oznacza, że jest dla nas bez znaczenia.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)