Ziemia się przegrzewa. Eksperci przyznają, że może być coraz gorzej

Ziemia się przegrzewa. Eksperci przyznają, że może być coraz gorzej

Ziemia się przegrzewa. Eksperci przyznają, że może być coraz gorzej
Źródło zdjęć: © NASA
20.12.2019 10:06

Jak wynika z prognoz brytyjskiego Met Office, rok 2020 może być już szóstym z kolei, w którym temperatury osiągają rekordowy poziom. Może to mieć katastrofalne skutki dla środowiska.

W 2015 roku po raz pierwszy średnia globalna temperatura była wyższa o jeden stopień Celsjusza od średniej z epoki przedindustrialnej (1850-1900). To wtedy naukowcy zaczęli z większą świadomością mierzyć postępujące zmiany klimatyczne. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Met Office, 2020 rok może być już piątym z kolei, kiedy tak wysokie temperatury się utrzymują.

Jak pokazują prognozy, 2020 rok może się uplasować wśród sześciu najcieplejszych lat od 2015 roku - powiedział Doug Smith, pracownik naukowy Met Office. Co więcej prognozy pokazują, że w 2020 roku średnia globalna temperatura może wzrosnąć nawet o 1,23 stopnia Celsjusza Poprzednio rekord średniego odchylenia padł w 2016 roku, kiedy średnia temperatura wzrosła od 1850 o 1,16 stopnia Celsjusza.

Najgorętszy rok w historii

To właśnie 2016 rok był najcieplejszym, a temperatura w większości regionów świata była wtedy rekordowo wysoka. Jak wskazują eksperci z programu Copernicus, największe odchylenia od temperatury względem 1850 roku zanotowano w Arktyce, południowej Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) najprawdopodobniej drugie miejsce w rankingu zamie rok 2019. Oznacza to, że od 2015 roku będziemy mieć już pięć ekstremalnie gorących okresów i nie zapowiada się na to, by w 2020 roku coś miało się zmienić.

Jeszcze w listopadzie Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) informowała, że listopad 2019 roku był drugim najgorętszym w historii pomiarów. W tym roku nie zabrakło również poważnych, globalnych problemów, które były efektem postępującego ogrzewania się planety. Najbardziej widoczne zmiany dostrzec można na lodowcach, których prędkość topnienia jest większa niż kiedykolwiek. Naukowcy alarmują, że skutki tego zjawiska odczujemy na całym świecie.

Niedawno pisaliśmy o tym, że globalne ocieplenie ma coraz poważniejszy wpływ także na Polskę. Bezpośrednie skutki możemy odczuć już za mniej niż 20 lat. Chociaż sytuacja jest poważna, niestety w kraju wciążbrakuje jednolitej strategii, jak radzić sobie z globalnym ociepleniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)