Trwa ładowanie...
d17mi97

NASA pokazała, jak szybko topnieją lodowce. Naukowcy zaniepokojeni [Wideo]

Nowe filmy poklatkowe przedstawiające lodowce i pokrywy lodowe nagrane z kosmosu na przełomie prawie 50 ostatnich lat. Dane dostarczają naukowcom ważnych informacji na temat zmian zachodzących na naszej planecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na powierzchni lodowca Petermann na Grenlandii powstają jeziora, widoczne na zdjęciu z czerwca 2019 r.
Na powierzchni lodowca Petermann na Grenlandii powstają jeziora, widoczne na zdjęciu z czerwca 2019 r. (NASA)
d17mi97

Na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco naukowcy opublikowali nową serię zdjęć Alaski, Grenlandii i Antarktydy, wykorzystując dane zbierane przez satelity m.in. NASA przez ponad 47 lat. Nagranie możecie zobaczyć poniżej:

Naukowcy zwracają uwagę, że największym zagrożeniem, jakie można zobaczyć na zdjęciach są zmiany zachodzące w regionie lodowca Hubbard na Alasce, które mogą prowadzić do cofania się pokrywy lodowej. Niepojące zdjęcia z Grenlandii wskazują, że pokrywa lodowa cofa się tam znacznie szybciej niż sądzili naukowcy. Najgwałtowniejsze zmiany zachodzą od 2000 roku. Na zdjęciach można zauważyć również, że w ostatniej dekadzie znacznie szybciej rozprzestrzeniają się stawy lodowcowe, a na szelfach Antarktyki widać z kosmosu jeziora ukryte pod śniegiem.

d17mi97

Glacjolog Mark Fahnestock z University of Alaska Fairbanks zauważył, że zdjęcia jasno pokazują, że zmiany klimatyczne w różny sposób dotykają poszczególnych lodowców. Niektóre zdjęcia pokazują przypływy, które zatrzymują się na kilka lat lub jeziora tworzące się tam, gdzie kiedyś był lód, a nawet gruz z osuwisk docierających do morza.

Zauważył również że zachowanie pokrywy lodowej zmienia się na przestrzeni lat, co pozwala również naukowcom szacować, jak zachowają się inne lodowce w niedalekiej przyszłości. Ostrzegł przy tym, że lodowiec Hubbard w najbliższych latach może się znacznie zmniejszyć, biorąc pod uwagę dane, które udało się zebrać do tej pory. Przyspieszenie cofania się lodowców zauważyli również badacze na Grenlandii

Cofanie się lodowców ma związek również z rosnącą ilością jezior, które powstają w miejsce pokrywy lodowej. James Lea z Uniwersytetu w Liverpoolu przyznał, że z obserwacji jego zespołu wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat ilość jezior zwiększyła się o 27 proc., a w latach 2050-2016 ich liczba ma być znacznie wyższa. Już kilka miesięcy temu naukowcy alarmowali, że Grenlandię czeka "koniec". Badacze są zaniepokojeni sytuacją lodowców i przypominają, że globalne ocieplenie jest zagrożeniem dla wszystkich.

d17mi97

Podziel się opinią

Share

d17mi97

d17mi97
Więcej tematów