Ziemia reguluje swoją temperaturę? Naukowcy z zaskakującym odkryciem
Na łamach czasopisma naukowego "Science Advances" ukazały się badania wskazujące na zaskakujące możliwości naszej planety. Sugerują, że Ziemia może regulować własną temperaturę dzięki mechanizmowi, którzy badacze nazwali "stabilizującym sprzężeniem zwrotnym". Jego rola miałaby polegać na utrzymywaniu temperatur w takim zakresie, aby życie mogło wciąż istnieć.
17.11.2022 | aktual.: 17.11.2022 20:00
Serwis Phys zaznacza, że mechanizm rzekomo działający od setek tysięcy lat to najprawdopodobniej "proces geologiczny, w którym powolne i stałe wietrzenie skał krzemianowych obejmuje reakcje chemiczne, które ostatecznie usuwają dwutlenek węgla z atmosfery do osadów oceanicznych, zatrzymując gaz w skałach". Dzięki niemu nasza planeta utrzymuje odpowiedni poziom dwutlenku węgla oraz temperatur.
Ziemia reguluje swoją temperaturę?
Naukowcy od dawna podejrzewali istnienie takiego regulatora, ale dopiero teraz udało im się znaleźć ważne wskazówki. Zespół ekspertów z MIT (Massachusetts Institute of Technology) przeanalizował dane paleoklimatyczne, które uwzględniają zmiany średnich globalnych temperatur w ciągu ostatnich 66 mln lat. Posłużył się też analizą matematyczną, aby zidentyfikować powtarzające się wzorce.
W taki sposób eksperci odkryli, że "istnieje spójny wzorzec, w którym wahania temperatury na Ziemi są tłumione w skali czasowej setek tysięcy lat. Czas trwania tego efektu jest podobny do skali czasowej, w której przewiduje się działanie wietrzenia krzemianów", co podkreśla Phys. Ten mechanizm pozwalałby wyjaśnić, dlaczego po licznych, często katastrofalnych w skutkach wydarzeniach klimatycznych, nasza planeta wciąż utrzymywała życie i pozwalała mu dalej się rozwijać.
Naukowcy zaznaczaj, że bez "stabilizującego sprzężenia zwrotnego" globalne temperatury powinny stale rosnąć. Tak się jednak nie dzieje, a nasza planeta ma w swojej historii zarówno epokę lodowcową, jak i okresy, kiedy średnie, globalne temperatury osiągały rekordowe poziomy. Badacze odkryli jednak, że "w dłuższych skalach czasowych dane nie ujawniły żadnych stabilizujących sprzężeń zwrotnych". Dlatego ich zdaniem na utrzymanie życia na naszej planecie mógł mieć wpływ przypadek lub też wspomniane wzorce są jeszcze trudne do uchwycenia i potrzeba dalszych, pogłębionych badań.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski