Trwa ładowanie...

Zebrał pył z parapetu i przeprowadził eksperyment. Wynik przeraża

Wszyscy wiemy, że smog szkodzi naszemu zdrowiu. Ale czasami skład fatalnego powietrza, które wdychamy, może zaskoczyć. Wystarczy prosty eksperyment, by tego dowieść.
Share
Smog na kartce papieru
Smog na kartce papieruŹródło: facebook
d3jeonz

Tomasz Wełna to krakowski artysta, który stworzył film o wpływie smogu na zdrowie. Teraz serwis smoglab.pl informuje o jego nowym eksperymencie. Mężczyzna zebrał pył z parapetu i pod kartką papieru przyłożył do niego magnes. Co się stało? Zobaczcie sami:

"Okazało się, że spora jego część to METAL - najprawdopodobniej prezent od huty, którym wszyscy oddychamy" - wyjaśnia autor eksperymentu.

d3jeonz

"Potencjalnych winnych jest dużo więcej" - dodają jednak autorzy smoglab.pl. Jedno jest jednak pewne. Nieważne, kto produkuje, istotne jest to, że mieszkańcy Krakowa (i nie tylko) coś takiego wdychają.

Jak monitorować smog?

Najlepsze aplikacje do obserwacji poziomu zanieczyszczenia powietrza zebraliśmy w zbiorczym artykule. Znajdziecie w nim wszystkie informacje niezbędne do zrozumienia, czym dokładnie jest zanieczyszczone powietrze. Są wśród nich zarówno te bardziej, jak i mniej zaawansowane aplikacje.

d3jeonz

Jak radzić sobie ze smogiem?

Jest kilka możliwości. Najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza w waszych domach/mieszkaniach jest zakup oczyszczacza powietrza. Polacy często stosują urządzenie marki Xiaomi, ze względu na niską cenę i doskonałe działanie. Sami sprawdziliśmy, jak ono działa. Innym testowanym przez nas oczyszczaczem powietrza był Goclever Cristal Air Advanced.

Przede wszystkim sami starajcie się nie tworzyć dodatkowego smogu. Jeśli posiadacie w domu dodatkowy kominek, nie korzystajcie z niego, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Nie ogrzewajcie swoich domów do przesadnych temperatur. Więcej o smogu przeczytacie pod tym adresem.

Walka ze smogiem

Miasta wytaczają swoje działa na kampanie przeciwsmogowe. Jednym z efektów takiego działania było powstanie specjalnego billboardu w Warszawie. Nie była to zwykła reklama, lecz filtr, którego zadaniem było oczyszczanie powietrza.

Na początku 2018 roku rząd rozpoczął akcję dofinansowań do wymiany pieców węglowych na gazowe. Cieszyła się sporą popularnością, ale, jak widać, problem jest nadal ogromny.

d3jeonz

Podziel się opinią

Share
d3jeonz
d3jeonz
Więcej tematów