Ogromny smog w Warszawie i Krakowie. Polska w czołówce światowego rankingu

Ogromny smog w Warszawie i Krakowie. Polska w czołówce światowego rankingu

Ogromny smog w Warszawie i Krakowie. Polska w czołówce światowego rankingu
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Arkadiusz Stando
18.10.2018 16:08

Smog znowu atakuje Polskę. Wśród rankingu 10 najbardziej zanieczyszczonych na świecie miast dzisiejszego poranka, znalazły się aż trzy miasta. Po raz kolejny liczby pokazują, jak poważna jest sytuacja.

Dzisiejszego poranka w Warszawie w kilku miejscach odnotowano najwyższy, czwarty stopień zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie źle sytuacja wyglądała na Mokotowie i Ursynowie. W takich warunkach eksperci radzą nie wychodzić z domu, jednak pamiętajmy, że niewiele to pomaga. Zanieczyszczenia docierają także do wnętrz budynków.

Eksperci z Urzędu Miasta Warszawy wystosowali specjalne zalecenia związane z tymi zanieczyszczeniami. "Nie wietrz pomieszczeń. Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w twoim domu, to zrezygnuj z jego używania. Zostaw samochód w domu, pojedź transportem publicznym. Osoby wrażliwe (zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci) powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów."

Smog na świecie - jesteśmy w czołówce

W rankingu 10 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się aż 3 polskie. Kraków (164 AQI) - 3 miejsce, Warszawa (160 AQI) - 4 miejsce oraz Poznań (157 AQI). AQI to skrót od air quality index, czyli indeksu jakości powietrza. Jest wskaźnikiem, który im będzie wyższy, tym oznacza, że powietrze jest gorsze.

Liczby AQI "osiągnięte" dzisiaj w polskich miastach są przerażająco wysokie. A to dopiero początek sezonu grzewczego. Oczywiście, do liderów rankingu nam jeszcze daleko, ale to żadne wytłumaczenie. Sytuacja jest poważna.

Jak monitorować smog?

Najlepsze aplikacje do obserwacji poziomu zanieczyszczenia powietrza zebraliśmy w zbiorczym artykule. Znajdziecie w nim wszystkie informacje niezbędne do zrozumienia, czym dokładnie jest zanieczyszczone powietrze. Są wśród nich zarówno te bardziej jak i mniej zaawansowane aplikacje.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Jest kilka możliwości. Najlepszym sposobem na oczyszczenie powietrza w waszych domach/mieszkaniach jest zakup oczyszczacza powietrza. Polacy często stosują urządzenie marki Xiaomi, ze względu na niską cenę i doskonałe działanie. Sami sprawdziliśmy, jak to działa. Innym testowanym przez nas oczyszczaczem powietrza był Goclever Cristal Air Advanced.

Przede wszystkim sami starajcie się nie tworzyć dodatkowego smogu. Jeśli posiadacie w domu dodatkowy kominek, nie korzystajcie z niego, jeśli zanieczyszczenie powietrza jest wysokie. Nie ogrzewajcie swoich domów do przesadnych temperatur. Więcej o smogu przeczytacie pod tym adresem.

Walka ze smogiem

Miasta wytaczają swoje działa na kampanie przeciwsmogowe. Jednym z efektów takiego działania było powstanie specjalnego billboardu w Warszawie. Nie była to zwykła reklama, lecz filtr, którego zadaniem było oczyszczanie powietrza.

Na początku 2018 roku rząd rozpoczął akcję dofinansowań do wymiany pieców węglowych na gazowe. Cieszyła się sporą popularnością, ale jak widać problem jest nadal ogromny.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)