Zdradzamy nasze hasła nie zdając sobie sprawy z zagrożenia

Zdradzamy nasze hasła nie zdając sobie sprawy z zagrożenia
Źródło zdjęć: © SXC.hu

18.12.2015 13:22, aktual.: 18.12.2015 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemal połowa (42 procent) europejskich użytkowników internetu przyznaje się do ujawnienia swojego hasła lub pozostawienia go w miejscu, w którym mogli je zobaczyć inni ludzie – tak wynika z badań przeprowadzonych niedawno przez Kaspersky. Takie postępowanie świadczy najczęściej o braku świadomości w zakresie bezpieczeństwa i może stanowić poważne zagrożenie dla danych i prywatności użytkowników.

Zapytani o znaczenie haseł, respondenci z Europy twierdzili, że _ mocne _hasła są niezbędne jedynie w przypadku usług, które są dla nich najcenniejsze, czyli serwisy bankowości online (6. proc.), poczta elektroniczna (42 proc.) oraz portale społecznościowe (20 proc.). Lista trzech najważniejszych aplikacji była niemal identyczna: 60 proc. badanych wskazało na bankowość online, 38 proc. na serwisy e-mail, a 21 proc. na portale społecznościowe.

Niepokojący jest fakt, że chociaż klienci przyznali, że finansowe transakcje online wymagają _ mocnego _hasła, ponad jedna czwarta (29 proc.) sądzi, że nie ma potrzeby dodatkowej ochrony dla ich prywatnych danych uwierzytelniających podczas korzystania z takich usług.

Narażając swoje informacje osobiste na jeszcze większe ryzyko, około jedna trzecia (31 proc.) Europejczyków przyznaje się również do ujawnienia swojego hasła członkom rodziny. 42 proc. respondentów zarówno ujawniło swoje hasła, jak i zostawiło je w miejscu, w którym były widoczne dla innych. Jedna na dziesięć osób ujawnia hasła przyjaciołom, a aż 5 proc. – znajomym. Zważywszy na to, że ponad jedna trzecia (38 proc.) użytkowników stosuje tylko jeden adres e-mail dla wszystkich swoich kont, ujawnienie tego hasła innym może okazać się kosztowne. Gdyby wpadło w niepowołane ręce, mogłoby odblokować dostęp do wszystkich informacji przechowywanych na takim koncie.

Użytkownicy powinni zwiększyć swoją wiedzę odnośnie haseł. Po ujawnieniu hasła nigdy nie można mieć pewności, gdzie się ono pojawi. Z badania wynika, że istnieje prawdziwy rozdźwięk pomiędzy zdawaniem sobie sprawy, dlaczego potrzebujemy mocnych haseł, a działaniami podejmowanymi przez ludzi w celu ich zabezpieczenia. Nikt nie przypuszcza, że członek rodziny celowo ujawni hasło, jednak podając swoje dane uwierzytelniające innym osobom, ludzie zwiększają ryzyko, że wpadną one w niepowołane ręce. W ten sposób cyberprzestępcy uzyskaliby łatwy dostęp do informacji finansowych i osobistych, a zhakowane konta mogłyby zostać wykorzystane do rozprzestrzeniania szkodliwych odsyłaczy oraz plików mogących zaszkodzić innym. W najgorszym wypadku narażone mogłyby zostać całe tożsamości. Nawet najbardziej złożone hasło jest słabe, jeśli jest widoczne dla innych, dlatego należy zachować je dla siebie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)