Zdjęcia odsłoniły prawdę. Tak Iran wspiera Rosję

Transport irańskich rakiet do Rosji
Transport irańskich rakiet do Rosji
Źródło zdjęć: © Sky News | Maxar
Norbert Garbarek

12.09.2024 09:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ujawniono wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące wsparcia udzielonego przez Iran Federacji Rosyjskiej. Jak zauważa ukraiński portal Defense Express, na zdjęciach satelitarnych widać trasę transportu sprzętu, dokładne daty wysyłki i co najważniejsze – liczbę wysłanych przez sojusznika Putina pocisków Fath-360.

Pierwsze pogłoski o zamiarze udzielenia wsparcia przez Iran Federacji Rosyjskiej pojawiły się jeszcze w sierpniu 2024 r. Zazębiało się to czasowo z wizytą w Teheranie rosyjskiego sekretarza bezpieczeństwa Siergieja Szojgu, który rozmawiał z prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem m.in. o pogłębieniu partnerstwa obu państw.

Iran miał w tym czasie poszukiwać w Rosji systemów obrony powietrznej S-400, a jednocześnie trwały rozmowy o potencjalnym przekazaniu do Rosji cennych dla tamtejszego wojska rakiet. Kolejne dywagacje o możliwości udzielenia wsparcia przez Iran pojawiły się, kiedy amerykański dziennik "The Wall Street Journal przekazał, że wysyłka broni do Rosji już się rozpoczęła. Niedługo później potwierdził to irański polityk.

Dostawa z Iranu do Rosji dostrzeżona na zdjęciach satelitarnych

Teraz natomiast znane są dokładne szczegóły dotyczące przekazania przez Iran rakiet Fath-360 – czytamy na Defense Express, który natomiast powołuje się na materiał portalu Sky News, gdzie analitycy przyjrzeli się zdjęciom satelitarnym i rozmawiali z anonimowymi informatorami z Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci ustalili, że broń z Iranu dopłynęła do oddalonego o ok. 100 km na północ od Astrachania portu Olya przy Morzu Kaspijskim. Defense Express wyjaśnia, że w pobliżu znajduje się poligon do prowadzenia ćwiczeń z wykorzystaniem dział przeciwlotniczych i testowania systemów obrony powietrznej. Najprawdopodobniej właśnie na ten poligon po rozładunku w porcie trafiły pociski z Iranu.

Zgadzają się również daty związane z wysyłką broni do Rosji. Zdjęcia satelitarne przedstawiające statek z rakietami (w rosyjskim porcie) pochodzą z 4 września, a więc w okresie zbliżonym do tego, kiedy w opinii publicznej pojawiały się kolejne informacje o przekazaniu Fath-360. Wobec tego Defense Express zauważa, że transfer broni był szczegółowo monitorowany przez zachodni wywiad.

Tym statkiem dopłynęły rakiety Fath-360 do Rosji
Tym statkiem dopłynęły rakiety Fath-360 do Rosji© Sky News | Maxar

Analitycy podają też, że irański statek miał na pokładzie 220 rakiet, które rozładowano i wysłano dalej w nieznane miejsce – choć w publikacji czytamy, że być może jest to pobliski poligon. Warto zaznaczyć, że w transporcie z Iranu nie dostrzeżono wyrzutni, jednak niewykluczone, że te zostały wcześniej wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej samodzielnie. Wyrzutnie mogły też zostać dostarczone drogą lotniczą.

Trasa statku z rakietami dla Rosji
Trasa statku z rakietami dla Rosji© Sky News

Irańskie pociski Fath-360

Pociski Fath-360 to zaawansowany technologicznie system uzbrojenia, którego długość wynosi około 5,2 m, a średnica niewiele poniżej 0,4 m. Masa pocisku to natomiast około 800 kg.

Fath-360 posiada zdolność rażenia celów oddalonych o 120 km od miejsca wystrzelenia. Dzięki wyposażeniu w systemy naprowadzania satelitarnego GNSS i GLONASS oraz inercyjnej nawigacji, precyzja uderzeń jest na bardzo wysokim poziomie. Rakieta osiąga prędkość nawet 4 Ma przy kontakcie z celem.

Zastosowane technologie, w tym precyzyjne naprowadzanie satelitarne oraz zdolność osiągania wysokich prędkości, znacznie utrudniają przeciwdziałanie rakiecie przez systemy obrony. Dodatkowo duża masa głowicy bojowej prowadzi do znaczących zniszczeń po trafieniu, podnosząc skuteczność pocisku w działaniach bojowych.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także