Zbudują drogi światłem słonecznym? Księżycowy plan Niemiec

Księżycowe drogi
Księżycowe drogi
Źródło zdjęć: © Flickr
oprac. KLT

18.10.2023 08:06, aktual.: 17.01.2024 17:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemcy chcą budować drogi na Księżycu przy wykorzystaniu lasera i światła słonecznego. Według tamtejszych naukowców topienie księżycowego regolitu mogłoby być procesem, który pozwoli na budowanie dróg, lądowisk i innych elementów infrastruktury.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aalen w Niemczech sugerują, że drogi na Księżycu mogą być tworzone za pomocą silnego lasera lub skupionych promieni słonecznych, które topiłyby miejscowy regolit. Ta teoria została już potwierdzona przez eksperymenty przeprowadzone na Ziemi.

Kolonizacja Księżyca staje się coraz bardziej realna, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na infrastrukturę, taką jak drogi. Naukowcy z Aalen proponują innowacyjne podejście do tego problemu.

Regolit, pył księżycowy, stanowi poważne wyzwanie dla pojazdów poruszających się po powierzchni Księżyca. W warunkach niskiej grawitacji, pył ma tendencję do unoszenia się i przedostawania do różnych części sprzętu, co może prowadzić do uszkodzeń. Transport materiałów do budowy dróg z Ziemi na Księżyc byłby niezwykle kosztowny, dlatego naukowcy poszukują alternatywnych rozwiązań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W artykule opublikowanym w "Scientific Reports", zespół naukowy przedstawił swoją koncepcję tworzenia księżycowych dróg za pomocą lasera. Laser miałby za zadanie topić regolit na wyznaczonej trasie. Po zastygnięciu, stopiony pył tworzyłby twardą substancję, która mogłaby służyć jako podłoże dla drogi.

Naukowcy przetestowali swój pomysł na Ziemi, używając materiału naśladującego księżycowy pył. Eksperymentowali z laserami o różnych mocach i średnicach promieni, aż do 100 kW i 100 mm. Do tej pory, z pomocą lasera o 45-milimetrowym promieniu, udało im się uzyskać 25-centymetrowe, trójkątne powierzchnie.

Mimo że technologia ta nadal wymaga udoskonalenia, eksperci są zdania, że łącząc takie elementy, można by tworzyć drogi i lądowiska na Księżycu. Co więcej, naukowcy sugerują, że laser można zastąpić skoncentrowanymi promieniami Słońca.

Według obliczeń naukowców, do skoncentrowania promieni słonecznych potrzebna byłaby soczewka o średnicy 2,37 metra i niewielki osprzęt, które musiałyby zostać przetransportowane z Ziemi.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)