Zbliżają się Orionidy. Nie przegap jednego z ostatnich deszczów meteorów w tym roku

Orionidy, które NASA nazywa "jednym z najpiękniejszych rojów w roku" już niedługo osiągną swoje maksimum. W nocy z 21 na 22 października możemy spodziewać się wyjątkowego spektaklu. Istnieje szansa, że nad naszymi głowami pojawi się ok. 20-30 "spadających gwiazd" na godzinę. Warto poświęcić kilka chwil na obserwację, zwłaszcza że Orionidy są jednym z ostatnich rojów meteorów widocznych w 2023 r.

Rój meteorów - zdjęcie ilustracyjne
Rój meteorów - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash | Michał Mancewicz
Karolina Modzelewska

Orionidy, podobnie jak eta Akwarydy, są meteorytami powiązanymi z kometą Halleya. Chociaż nie są jednym z najbardziej aktywnych rojów meteorów, podczas ich maksimum, które przypada w nocy z 21 na 22 października, na niebie można zobaczyć ok. 20-30 "spadających gwiazd" na godzinę. Orionidy wchodzą w atmosferę z prędkością 66 km/s, co nie jest dużą prędkością jak na spadające gwiazdy.

Orionidy 2023 - jak i gdzie oglądać?

Większość z nas nie powinna mieć problemów ze śledzeniem meteorów. Oczywiście widoczność Orionidów będzie uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. "Spadające gwiazdy", ale też inne zdarzenia astronomiczne, takie jak np. przeloty satelitów Starlink najlepiej podziwiać przy bezchmurnym niebie i z dala od miejskich świateł.

Warto jednak zaznaczyć, że aktywność Orionidów jest zmienna. Mimo że zazwyczaj przypisuje się ok. 20-30 zdarzeń na godzinę, gdy rój osiąga swoje coroczne maksimum, to zdarza się, że jest ich więcej - na przykład w 2007 r. na niebie pojawiło się od 50 do 70 "spadających gwiazd". Co więcej, wzmożona aktywność roju trwa przez kilka dni, więc Orionidów możemy wypatrywać już wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?

Orionidy, podobnie jak wcześniej wspomniane eta Akwarydy, to odłamki wyrzucone przez kometę Halleya. Co roku, w tym samym okresie, Ziemia zbliża się do nich. Wówczas, niektóre z tych odłamków zderzają się z naszą atmosferą i w niej spalają, co prowadzi do powstania smugi, znaną nam jako "spadająca gwiazda".

Aby znaleźć Orionidy na niebie, należy poszukiwać ich, jak wskazuje sama ich nazwa, w pobliżu gwiazdozbioru Oriona (na pograniczu z konstelacją Bliźniąt). Najlepszym sposobem na zlokalizowanie tego gwiazdozbioru jest skorzystanie z aplikacji Sky Map, dostępnej w naszym katalogu oprogramowania.

Orionidy są jednym z ostatnich rojów meteorów widocznych w 2023 r. Na nocnym niebie w listopadzie pojawią się jeszcze meteory z roju Leonidów, a w grudniu z roju Geminidów oraz Ursydów.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)