Zawinięty w dywan przetrwał wojnę. Niesamowite odkrycie w klasztorze w Gdańsku
W trakcie prac w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku natrafiono na nietypowy przedmiot. Jak się okazało, zawinięty w dywan i ukryty pod Salą Duszpasterską liturgiczny parasol przetrwał od 1928 roku. Umbraculum wskazuje na powiązania ze stolicą papieską.
08.01.2020 | aktual.: 08.01.2020 11:54
Ojcowie dominikanie natknęli się na umbraculum - papieskie regalium w grudniu podczas prac remontowych. Liturgiczny parasol, będący symbolem papieskiej władzy przetrwał w bazylice II wojnę światową. Najprawdopodobniej został tam ukryty przed zajęciem Gdańska przez Armię Czerwoną w 1945 roku.
- Jeden z pracowników porządkował kryptę i odnalazł zawinięte w dużym dywanie insygnium papieskie. Najpierw w gronie braci oceniliśmy, że jest to umbraculum. Nasze przypuszczenia potwierdziły archiwalne fotografie oraz herb świątyni z charakterystycznym zwieńczeniem – poinformował o. Michał Osek, przeor klasztoru w rozmowie z TVN24.
Symbol papieskiej władzy
Parasol powstał około 1928 roku. Był to czas, kiedy kościół pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku otrzymał od papieża Piusa XI tytuł Bazyliki Mniejszej.
Liturgiczny parasol jest wykorzystywany wyłącznie podczas procesji, w których uczestniczy papież. Uznaje się, że przywilej jego posiadania miały bazyliki mniejsze.
Nowy zabytek na liście
Rozpiętość znalezionego umbraculum to 235 cm, a jego wysokość łącznie z drzewcem wynosi 389 cm. Jego mechanizm pozostał nienaruszony. Jedynie materiał, z jakiego wykonano liturgiczny parasol, nadgryzł ząb czasu. W niektórych miejscach widać zniszczenia spowodowane pleśnią oraz grzybem.
Przyjmuje się, że jest to jeden z nielicznych oryginalnych sprzętów tego typu. Liturgiczny parasol został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.