Trwa ładowanie...
ds2w1nh

Wenecja pod wodą. Bezcenne zabytki zagrożone [Zobacz wideo]

Minionej nocy przez Wenecję przeszła wysoka fala powodziowa. Poziom wody osiągnął 187 centymetrów - ostatni raz miasto borykało się z taką katastrofą w 1966 roku. W niebezpieczeństwie jest wiele zabytków. Dramatyczne zdjęcia i filmy obiegają sieć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powódź w Wenecji. Wiele zabytków w niebezpieczeństwie
Powódź w Wenecji. Wiele zabytków w niebezpieczeństwie (Youtube.com)
ds2w1nh

Jedno z najpiękniejszych włoskich miast zmaga się z ogromną falą powodziową. We wtorek około godziny 23:00 poziom wysokiego przypływu (acqua alta) wrósł znacznie powyżej prognoz. Zalewająca Wenecję woda w szczytowym momencie osiągnęła poziom 187 centymetrów. Po kilkudziesięciu minutach jej poziom opadł o 12 cm. To drugi najwyższy wynik w historii, gorzej było tylko w 1966 roku, gdy poziom wody wyniósł 194 cm.

Poziom wody powoli opada, a mieszkańcy Wenecji już liczą gigantyczne straty. W niebezpieczeństwie jest historyczne centrum miasta, a także słynna bazylika świętego Marka. Powódź spowodowała tam ogromne szkody. Poziom wody w świątyni wynosił nawet 110 centymetrów, a w niektórych miejscach wciąż utrzymuje się na wysokości 70 cm. Krypty bazyliki zostały całkowicie zalane.

ds2w1nh

Obecnie po placu świętego Marka można poruszać się wyłącznie łódką.

Żywioł spowodował liczne zniszczenia w bazylice Santa Maria della Salute, a także w muzeum sztuki współczesnej. Zatonęły także trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne. Z lin zerwało się również kilka gondoli.

Czytaj także: Włochy. Trzęsienie ziemi niedaleko Rzymu. Ludzie wpadli w panikę

ds2w1nh

Burmistrz Wenecji mówi o "Katastrofie"

Katastrofa - tym słowem komentuje powódź jednego z najbardziej zabytkowych miast na świecie jego burmistrz. Luigi Brugnaro zapewnił, że władze staną na wysokości zadania i zrobią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Polityk poprosił również, aby nie opuszczali swoich domów, jeżeli nie jest to konieczne.

Przyczyną ogromnej powodzi są ulewy i burze, które nawiedziły północną i południową część Włoch. Liczne straty odnotowano również w miastach na Sycylii.

Zobacz także: Zima trzydziestolecia w Polsce. Synoptycy ostrzegają: nawet 20 stopni na minusie

ds2w1nh

Podziel się opinią

Share
ds2w1nh
ds2w1nh
Więcej tematów