Zauważyłeś kiedyś tę malutką dziurę pod okiem? Prawdopodobnie nie wiesz, do czego służy

Zauważyłeś kiedyś tę malutką dziurę pod okiem? Prawdopodobnie nie wiesz, do czego służy

Zauważyłeś kiedyś tę malutką dziurę pod okiem? Prawdopodobnie nie wiesz, do czego służy
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Diogo Melo Rocha
Arkadiusz Stando
29.01.2018 15:16, aktualizacja: 30.01.2018 08:11

Jeśli zakładaliście kiedyś soczewki albo próbowaliście wyjąć "paproch" spod powieki, mogliście zauważyć małą dziurkę pod gałką oczną. I pewnie zastanawialiście się, do czego konkretnie służy. Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

Po pierwsze - nie ma powodu do obaw, to całkowicie naturalny element oka. Wygląda jak ślad po ukłuciu, niektóre osoby posiadają większą, inni mniejszą. Jeśli zbliżysz się do lustra, powinieneś być w stanie ją zauważyć, około 2 milimetry od wewnętrznego kącika dolnej powieki. Jest to tak zwany punkt łzowy.

W internecie krążyło wiele teorii na temat dziwacznej dziurki. Wiele z nich błędnie mówiło, że służy ona do wytwarzania łez. Jest wręcz przeciwnie. Punkcik jest między innymi częścią systemu "odwadniającego" oka. Gdy płaczemy, część łez spływa przez dziurkę do nosa i gardła, a my odczuwamy potrzebę wydmuchania nosa. U noworodków gruczoły łzowe rozpoczynają produkcję łez dopiero po kilku tygodniach życia, dlatego na początku dzieci płaczą bez nich.

Same łzy są płynem fizjologicznym, powstającym w gruczołach łzowych, które znajdują się nad górną powieką. Składają się głównie z wody, chlorku sodu (soli, stąd ich słony smak) oraz białka mającego m.in. działanie bakteriobójcze.

W momencie, gdy oko zostaje podrażnione przez ciało obce lub na skutek zetknięcia się z substancjami chemicznymi, ciecz łzowa zostaje wydzielana nazbyt obficie. Kanaliki łzowe nie nadążają z jej odprowadzaniem, co prowadzi do sytuacji, którą określamy płaczem.

Łzy nie tylko chronią oczy przed zakażeniem, ale również potwierdzają inteligencję emocjonalną człowieka. Płacz pomaga ludziom odzyskać równowagę wewnętrzną, zarówno w chwilach kryzysowych, jak i w momentach ekscytacji. Łzy pojawiają się zawsze na skutek konkretnego zjawiska - pojawiają się na skutek bodźców zewnętrznych lub myśli czy wspomnień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)