Zatrzymać starzenie. Jest pomysł jak to zrobić

Jak zatrzymać starzenie?
Jak zatrzymać starzenie?
Źródło zdjęć: © Pexels
Wojciech Kulik

07.06.2023 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Australijscy naukowcy mają pomysł na to, jak zatrzymać starzenie się mięśni. Pierwsze badania w tym zakresie napawają olbrzymim optymizmem. Zidentyfikowano problem i znaleziono rozwiązanie.

Naukowcy z australijskiego Monash University odkryli, że u starzejących się ludzi mięśnie wracają do stanu "wczesnego życia", a odpowiada za to metabolizm lipidów. Nie poprzestali na identyfikacji problemu, ale też wysnuli teorię, że odpowiednie manipulowanie metabolizmem komórkowym może albo spowolnić, albo nawet odwrócić starzenie się mięśni i tym samym zwalczać spadek masy i siły, niejako zatrzymując w ten sposób starzenie się.

Jak zatrzymać lub odwrócić proces starzenia?

Aby skonfrontować tę teorię z rzeczywistością, naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów na afrykańskich rybach karpieńcokształtnych zwanych Nothobranchius furzeri. Wybrali ten gatunek, ponieważ osobniki mają podobne do ludzi objawy starzenia się, a ponadto ich życie trwa bardzo krótko, co pozwala szybko przekonać się o skuteczności. Ryby te wykluwają się w sezonowych akwenach tworzących się po wielkich afrykańskich deszczach, w ciągu dwóch tygodni dojrzewają, a następnie codziennie się rozmnażają – aż ich "basen" wyschnie.

To pierwszy raz, kiedy w badaniu sarkopenii (czyli utraty masy i funkcji mięśni) wykorzystano te ryby. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma Aging Cell. Naukowcom udało się przeprowadzić dokładną charakterystykę komórkową i molekularną, a na tej podstawie wykazać, że procesy starzenia są niemal identyczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaskoczeniem dla naukowców okazał się fakt, że u bardzo starych zwierząt istnieją mechanizmy zapobiegające dalszemu pogarszaniu się stanu mięśni szkieletowych. To zaś może przyczyniać się do wydłużania długości ich życia. Kluczową rolę przypisali metabolizmowi lipidów, a ten możliwy jest do regulacji przy użyciu leków.

– Pomysł, że starzenie się mięśni może być odwracalne i potencjalnie uleczalne za pomocą leków manipulujących metabolizmem komórkowym, jest ekscytującą perspektywą. Jest tak zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę społeczne, ekonomiczne i zdrowotne koszty związane ze starzejącą się populacją świata – skomentowała dr Avnika Ruparelia, która obok prof. Petera Currie przewodziła zespołowi badawczemu.

Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)