Zaskakujące połączenie. Mamuty i neandertalczycy mieli wspólne geny

Co łączy mamuty i neandertalczyków? Zaskakująco dużo. Ten drugi gatunek był na tyle mocno zależny od pierwszego, że dzielili część swoich genów. I to takich, od których zależało ich przetrwanie.

Zaskakujące połączenie. Mamuty i neandertalczycy mieli wspólne geny
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Grzegorz Burtan

10.04.2019 | aktual.: 16.04.2019 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Mamuty to włochate zwierzęta, spokrewnione ze słoniami i pojawiły się w Eurazji 600 tysięcy lat temu. Neandertalczycy, spokrewnieni z ludźmi, pojawili się w Europie 400 tysięcy lat temu. I łączyła je bardzo zażyła relacja.

Neandertalczycy polowali bowiem na mamuty przez dziesiątki tysięcy lat. Jak zauważa profesor Ran Barkai, współautor badania, neandertalczycy byli zależni od kalorii, które dostarczało mamucie mięso. Ale nie chodziło tylko o bilans energetyczny.

- Mówią że jesteś tym, co jesz. W przypadku neandertalczyków było to podwójnie prawdziwe stwierdzenie. Oprócz spożywania mięsa, występowało genetyczne podobieństwo między nimi a mamutami – dodaje Barkai.

Po porównaniu DNA obu gatunków, okazało się, że te, które są odpowiedzialne za dostosowanie się i przeżycie w niskich temperaturach występują w obu próbkach. Geny, które pozwalają na przechowywanie tłuszczu, pigmentację skóry i włosów oraz występowanie konkretnych białek, pomagały w przeżyciu niskich temperatur. Pojawiły się one u obu gatunków.

Według obserwacji badaczy, tego typu obserwacje mogą przydać się w dalszych badaniach z zakresu ewolucji. A na pewno przydadzą się przy odpowiedzi na pytanie, czy istniały genetyczne podobieństwa przy adaptacji obu gatunków do warunków zewnętrznych.

Jednak badanie to można odnieść również do współczesnych zwierząt. W końcu słonie należą do rzędu trąbowców i są dalekimi krewnymi mamutów. A te podobieństwa warto będzie rozważyć pod kątem naukowym, dodaje Barkai.

technologie i naukaewolucjawiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (69)