Zapomniane maszyny dalej są na Węgrzech. Pochodzą z II wojny światowej
Patrząc na to cmentarzysko pociągów ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Opuszczone pojazdy nigdy nie odzyskały swego dawnego blasku. Są niemymi świadkami przeszłej epoki.
Opuszczony obiekt w Istvántelek, znany jako "Cmentarz pociągów Czerwonej Gwiazdy", rozpościera się na rozległej powierzchni pod Budapesztem. Wybudowany na początku XX wieku kompleks był początkowo warsztatem naprawczym dla węgierskich kolei państwowych. Mimo upływu lat, wiele maszyn wciąż stoi tu pod gołym niebem, co przyspiesza ich korozję i niszczenie.
Pociągi, które były niemymi świadkami ludzkiej tragedii
W tej tajemniczej lokalizacji znaleźć można ponad 100 pociągów pokrytych grubą warstwą rdzy. Niektóre z tych maszyn były niemymi świadkami ludzkiej tragedii - nadal są tu pociągi, które Niemcy wykorzystywali do transportu węgierskich Żydów do Auschwitz.
Ten zaniedbany warsztat kolejowy, który stał się swoistym cmentarzyskiem historii, jest dziś nietypową atrakcją turystyczną. Należy pamiętać, że pierwotnie planowano odrestaurować tu zgromadzone eksponaty, jednak brak funduszy spowodował, że projekt został zarzucony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród nich można zobaczyć kilka węgierskich parowozów, takich jak 137-tonowy MAV 424, z charakterystycznymi czerwonymi gwiazdami, które nadały miejscu jego nazwę. Znajduje się tutaj także MAV 301 z lat 1911-1914, jeden z dwóch takich egzemplarzy, które przetrwały do dziś. Na terenie cmentarzyska nie brakuje też nowszych maszyn z czasów panowania Związku Radzieckiego – w niektórych wagonach nadal można znaleźć bilety kolejowe z lat 60. XX wieku.
W okolicach mogą grasować dzikie psy
Osoby odwiedzające ten niecodzienny obiekt muszą pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Ważne jest, by nie zapuszczać się głęboko w las, gdzie można natknąć się na dzikie psy. Istvántelek nie jest jedynym miejscem z opuszczonymi pociągami - podobne znajduje się na Syberii, gdzie wciąż można spotkać wagony z czasów Stalina. Więcej o tym rosyjskim cmentarzysku pociągów można przeczytać tutaj.