Zapis/odczyt danych na HDD przyspieszony... 100 000 razy?

Zapis/odczyt danych na HDD przyspieszony... 100 000 razy?
Źródło zdjęć: © Samsung

02.06.2009 15:00, aktual.: 02.06.2009 15:40

Francuscy naukowcy opracowali metodę znacznego przyspieszenia procesu zapisu i odczytu danych na dyskach twardych.

Badacze Instytutu Fizyki Materiałów i Chemii w Strasbourgu użyli femtosekundowego lasera, który - generując ultrakrótkie impulsy światła, trwające kilka-kilkadziesiąt femtosekund (1 femtosekunda to 1. do potęgi -15 sekund) - zmienia spin elektronów, a więc i szybkość zapisu/odczytu danych. Francuzi nazywają swoją metodę fotoniką spinu, ponieważ to "fotony [cząsteczki światła] zmieniają stan magnetyzacji elektronów na powierzchni dysku".
Odkrycie strasbourskich naukowców opiera się na pracach noblistów Alberta Freta i Petera Gruenberga, którzy niezależnie od siebie odkryli tzw. efekt gigantycznego magnetooporu, GMR (zjawisko polegające na tym, że niewielkie pola magnetyczne mogą powodować znaczne zmiany w oporności elektrycznej).

Dokonania te, uhonorowane w 2007 r. nagrodami Nobla dla obu uczonych, otworzyły drogę do eksploracji możliwości spintroniki elektroniki wykorzystującej spin elektronów ) do reprezentowania zer i jedynek. Wprzęgnięcie spintroniki w proces zapisu i odczytu danych było jednak hamowane przez relatywną powolność magnetycznych sensorów, używanych do wykrywania bitów informacji.

Obecne femtolasery są zbyt duże, by można było je stosować w elektronice użytkowej (mierzą ok. 30 x 10 cm). Ich miniaturyzacja jest kwestią najbliższej dekady - uważa Jean-Yves Bigot, jeden z zaangażowanych w eksperyment badaczy. Naukowiec mówi, że duże zainteresowanie odkryciem wykazują już giganci rynku IT, tacy jak IBM czy Hitachi.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)