Zajrzeli do środka drona Rosjan. Był w nienaruszonym stanie
Ukraińskie wojsko przechwyciło drona kamikadze Shahed-136 należącego do armii Federacji Rosyjskiej. Konstrukcja w niemal nienaruszonym stanie okazała się być nieco zmodyfikowaną wersją poprzednika.
28.01.2024 | aktual.: 28.01.2024 13:53
Drony Shahed-136 to irańskie konstrukcje używane przez Rosjan pod nazwą Geran-2. Agresor regularnie wykorzystuje tego typu bezzałogowce do przeprowadzania ataków w głąb terytorium Ukrainy przede wszystkim z uwagi na niskie koszty produkcji Shahedów, ale też wysoką skuteczność.
Teraz – jak podaje portal Defense Romania – Ukraińcom udało się przechwycić nowy wariant irańskiego drona. Maszyna miała zostać znaleziona na jednym z pól w nieznanym obszarze, a jej stan sugerował przechwycenie przy wsparciu środków walki elektronicznej. Należący do Rosjan Shahed-136 był w niemal nienaruszonym stanie – to cenne znalezisko dla armii obrońców, bowiem pozwala dokładnie przyjrzeć się technologii umieszczonej w amunicji krążącej z Iranu, a co za tym idzie – opracować precyzyjniejsze narzędzia do likwidowania zagrożenia z powietrza.
Pierwszym istotnym szczegółem, który rzuca się w oczy, jest barwa wspomnianego Shaheda-136. Zwykle tego typu maszyny są szare – tym razem sprzęt Rosjan został pomalowany na czarno, co oznacza, że znaleziony w Ukrainie egzemplarz to nowy wariant, który dopiero od niedawna pojawia się nad Ukrainą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińcy zajrzeli też do środka drona. Udało im się zidentyfikować kilka zmian względem dotychczas używanych bezzałogowców. Defense Romania wskazuje, że różnice dotyczą przede wszystkim materiałów konstrukcyjnych, systemu nawigacji i zmodernizowanej głowicy bojowej. W nowych Shahedach znajdują się rosyjskie odbiorniki Kometa, które powstały z myślą o niewielkich bezzałogowcach (np. Orlan-10) i mają stanowić rozwiązanie ograniczające skutki zakłócania przez przeciwnika.
Malowanie dronów na czarno ma natomiast utrudnić identyfikację wizualną podczas ataku – to istotna zmiana, która ma znaczenie m.in. w działaniach prowadzonych przy słabym oświetleniu. Ponadto zmiany w nowym wariancie bezzałogowca mają obejmować wprowadzenie ulepszonych korpusów z elementami kompozytowymi z wypełnieniami przypominającymi piankę.
Przypomnijmy, że Shahed-136 osiąga długość 3,5 m przy rozpiętości skrzydeł 2,5 m. Jego całkowita masa wynosi z kolei do 200 kg, natomiast sama głowica bojowa przenoszona przez tę amunicję krążącą waży do 50 kg. Niska masa własna drona pozwala mu osiągać donośność nawet 1000 km, choć niektóre źródła podają, że jest to do 2500 km.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski