Zajrzeli do obiektu z kosmosu. Wygląda na to, że nie wiedzą, co w nim jest

Zajrzeli do obiektu z kosmosu. Wygląda na to, że nie wiedzą, co w nim jest

Widok z sodny OSIRIS-REx. Próbka materiału z asteroidy Bennu widoczna jest w środku po prawej
Widok z sodny OSIRIS-REx. Próbka materiału z asteroidy Bennu widoczna jest w środku po prawej
Źródło zdjęć: © NASA | Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold
Mateusz Tomczak
14.12.2023 16:09, aktualizacja: 15.12.2023 08:43

Naukowcy przyjrzeli się cząstkom zawartym w próbkach pochodzących z asteroidy Bennu. Znaleźli nie tylko to, czego oczekiwali, ale również elementy, których zidentyfikowanie przyprawia ich o ból głowy.

Asteroida Bennu to cel misji kosmicznej OSIRIS-REx zorganizowanej przez NASA. Sonda została wysłana 8 września 2016 r. w ramach programu New Frontiers. Założono, że OSIRIS-REx dostarczy wskazówek na temat pochodzenia życia na Ziemi. Fragmenty asteroidy (ok. 250 g) udało się zebrać pod koniec 2020 r. Kapsuła z próbkami dotarła na Ziemię dwa miesiące temu, a w poniedziałek 11 grudnia pojawił się pierwszy szczegółowy opis niektórych z zebranych pozaziemskich substancji.

NASA dopuściła do badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych, a także Kanady i Japonii, chociaż to ci pierwsi otrzymali najwięcej materiałów z tych, które udostępniono. Aż trzy czwarte próbek zostało zdeponowane dla przyszłych pokoleń naukowców w stanie nienaruszonym.

Wszystkie cząstki mają bardzo ciemny kolor i składają się z centymetrowych i milimetrowych "garbatych głazów". Jak tłumaczą naukowcy, mają "szorstką teksturę przypominającą kalafior" i "czepiają się wszystkiego, do czego ich dotkniemy". W większości są to materiały, których naukowcy się spodziewali.

– Z pewnością mamy uwodnione, bogate w związki organiczne pozostałości z wczesnego Układu Słonecznego, co jest dokładnie tym, na co liczyliśmy – powiedział Dante Lauretta, główny badacz misji na konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dostarczony na Ziemię materiał zawiera jednak również znaczne ilości magnezu, sodu i fosforu. To stanowi zagadką dla zespołu naukowców.

– Przyglądam się meteorytom od dłuższego czasu i nigdy nie natknąłem się na coś takiego – powiedział Lauretta.

Wnioski wyciągane przez naukowców w związku z asteroidą Bennu będą bardzo ważne. Została ona uznana za obiekt potencjalnie zagrażający Ziemi.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)