Zaćmienie Słońca w czerwcu już za kilka dni. Zobacz, kiedy i gdzie oglądać

Zaćmienie Słońca w czerwcu już za kilka dni. Zobacz, kiedy i gdzie oglądać

Zaćmienie Słońca w czerwcu już za kilka dni. Zobacz, kiedy i gdzie oglądać
Źródło zdjęć: © Getty Images
19.06.2020 17:15

Jeszcze w tym tygodniu będzie miało miejsce zaćmienie Słońca w czerwcu 2020. Niestety dostrzeżenie go nie będzie proste, ale zjawisku będzie towarzyszyć również nów Księżyca. Podpowiadamy, kiedy i gdzie będzie widoczne najbliższe zaćmienie Słońca.

W drugiej części czerwca noce upłynęły niemal bez widocznego Księżyca. Nie było to spowodowane jedynie silnym zachmurzeniem oraz burzami - nasz naturalny satelita zbliża się do fazy nowiu, w której znajdzie się już 21 czerwca (niedziela).

Nowiowi będzie towarzyszyć obrączkowe zaćmienie Słońca, co sprawi, że na niebie zobaczyć będzie można “pierścień ognia”. Niemal w tym samym czasie, co Słońce przejdzie przez najbardziej wysunięty na północ punkt ekliptyki, Księżyc wejdzie w fazę nowiu i zasłoni słoneczną tarczę.

Obrączkowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce już 21 czerwca, jednak będzie głównie widoczne od Afryki, poprzez południową Azję, aż do Pacyfiku. Niestety w Polsce nie będzie ono widoczne jedynie przez teleskop. Skrawek tarczy słonecznej zasłoniętej przez Księżyc będzie widoczny ok. 7:40, gdy faza zaćmienia będzie mniejsza niż 1 proc. Zjawisko będzie widoczne tylko na południe od linii Wetlina – Czarna Góra.

Co to jest obrączkowe zaćmienie Słońca?

Obrączkowe zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy Słońca. Dzięki temu możemy obserwować delikatną obrączkę, czy też “płomienny okrąg” o niemal idealnym kształcie. Czasem pierścień jest bardziej zdeformowany, co wynika z położenia Księżyca względem Słońca.

Czas trwania takiego zaćmienia, podobnie jak w przypadku całkowitego, może być różny. Zaćmienie może przebiegać od ułamka sekundy do nawet kilkunastu minut. Najdłuższe obrączkowe zaćmienie Słońca miało miejsce 7 grudnia 150 roku i trwało 12 min i 23 sek.

Obrączkowe i częściowe zaćmienia Słońca występują znacznie częściej niż zaćmienie całkowite. To ostatnie będziemy mogli jednak zobaczyć jeszcze w tym roku - 14 grudnia 2020, ale jest niestety mała szansa, że będzie można je obserwować nad Polską.

Z kolei Księżyc w pełni będziemy mogli zobaczyć już 5 lipca. Będzie mu towarzyszyć częściowe zaćmienie, które będzie miało miejsce też 30 listopada 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)