Zaćmienie Słońca. Podpowiadamy, kiedy i gdzie oglądać

Zaćmienie Słońca. Podpowiadamy, kiedy i gdzie oglądać

Zaćmienie Słońca
Zaćmienie Słońca
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
08.06.2021 14:39

W czwartek, 10 czerwca będziemy mogli podziwiać wyjątkowe i niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne nad Polską. Dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca, które nazywa się również pierścieniowym lub obrączkowym. Podpowiadamy, o której godzinie i gdzie można je oglądać.

Częściowe zaćmienie Słońca można obserwować, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią w jednej linii, jednak w większej odległości niż przy całkowitym zaćmieniu. To właśnie z tego powodu Księżyc nie jest w stanie zasłonić całego Słońca, a wokół niego pojawia się jasny pierścień. Po raz ostatni takie zjawisko astronomiczne wystąpiło nad Polską sześć lat temu.

Zaćmienie Słońca: Kiedy i gdzie oglądać?

Z prognoz pogody wynika, że w większości regionów Polski w czwartek wystąpią warunki sprzyjające obserwacjom astronomicznym. Tylko w niektórych miejscach pojawi się niewielkie lub umiarkowane zachmurzenie. Zaćmienie Słońca rozpocznie się w centralnej Polsce około godziny 11:48. Jego maksimum przypadnie na 12:49, a koniec na 13:52.

Jak zaznacza Urania.pl, należy pamiętać, że faza maksymalna jest zależna od naszego położenia. Serwis podkreśla, że "im dalej na pn-zach. Polski, tym lepiej. W Świnoujściu Księżyc zakryje 16 proc. tarczy Słońca, w Bydgoszczy i Toruniu ok. 13 proc., w Warszawie 10 proc., w Krakowie już tylko 6 proc., a w Bieszczadach zaledwie 4 proc.".

Zaćmienie Słońca: Jak oglądać?

Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do oglądania zaćmienia Słońca i właściwej ochronie oczu. Patrzenie bezpośrednio na Słońce bez żadnego zabezpieczenia może skutkować uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku. W sklepach ze sprzętem astronomicznym dostępne są okulary wykonane z folii mylarowej, która ma wysoki współczynnik odbijania promieniowania słonecznego (około 99 proc.). Podobne efekty można uzyskać, posługując się szkłem spawalniczym.

Serwis Urania zaznacza, że do oglądania zaćmienia Słońca możemy wykorzystać też okopcone szkło lub zdjęcie RTG. Warto jednak pamiętać o robieniu przerw podczas obserwacji. Po kilku sekundach patrzenia na Słońce powinniśmy pozwolić odpocząć naszym oczom przez 1-2 minuty.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)