Zabytkowy czołg T-34 spadł z lawety. Wielka parada zakończona klapą

Zabytkowy czołg T‑34 spadł z lawety. Wielka parada zakończona klapą

Zabytkowy czołg T-34 spadł z lawety. Wielka parada zakończona klapą
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
24.08.2018 13:54

Podczas uroczystej parady wojskowej w Kursku doszło do niefortunnego zdarzenia. Czołg T-34 produkcji radzieckiej spadł z lawety. Do tragedii niewiele brakowało, ważąca 26,5 tony maszyna spadła tuż obok żołnierzy.

Legenda radzieckiej technologii wojskowej z II wojny światowej została pokonana przez ciężarówkę. Do zdarzenia doszło podczas parady wojskowej z okazji 75. rocznicy wygranej przez Sowietów bitwy na Łuku Kurskim. Była to jedna z największych bitew ZSRR.

Cała parada odbyła się bez większych utrudnień. Dopiero po zakończeniu imprezy, czołg podczas podjeżdżania na ciężarówkę transportową zjechał z szyn przez błąd czołgisty. Uczestniczyły w niej nawet nie tylko klasyczne T-34, ale także zaawansowane rosyjskie pojazdy wojskowe, czołgi i samoloty.

Bitwa na Łuku Kurskim rozpoczęła się 5 lipca 1943 roku. Trwała naprawdę długo, bo o jej rozstrzygnięciu zadecydowano dopiero 23 sierpnia tego samego roku. Po stronie radzieckiej udział brało 1 mln 909 tys. żołnierzy, 4995 czołgi i działa samobieżne, 2,9 tys. samolotów, 26 499 dział i moździerzy. Naziści atakowali z siłą 900 tys. żołnierzy, 2,7 tys. czołgów i dział szturmowych, 2050 samolotów i 10 tys. dział i moździerzy.

T-34 był jednym z najbardziej wszechstronnych czołgów w Armii Czerownej. Stał się symbolu radzieckiego zwycięstwa wojennego. Dla Rosjan jest prawdziwym reliktem, dlatego też sytuacja wzbudziła wiele negatywnych emocji wśród tłumu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)