Zabytkowy czołg T-34 spadł z lawety. Wielka parada zakończona klapą

Strona głównaZabytkowy czołg T-34 spadł z lawety. Wielka parada zakończona klapą
24.08.2018 13:54
Zabytkowy czołg T-34 spadł z lawety. Wielka parada zakończona klapą
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Podczas uroczystej parady wojskowej w Kursku doszło do niefortunnego zdarzenia. Czołg T-34 produkcji radzieckiej spadł z lawety. Do tragedii niewiele brakowało, ważąca 26,5 tony maszyna spadła tuż obok żołnierzy.

Legenda radzieckiej technologii wojskowej z II wojny światowej została pokonana przez ciężarówkę. Do zdarzenia doszło podczas parady wojskowej z okazji 75. rocznicy wygranej przez Sowietów bitwy na Łuku Kurskim. Była to jedna z największych bitew ZSRR.

Cała parada odbyła się bez większych utrudnień. Dopiero po zakończeniu imprezy, czołg podczas podjeżdżania na ciężarówkę transportową zjechał z szyn przez błąd czołgisty. Uczestniczyły w niej nawet nie tylko klasyczne T-34, ale także zaawansowane rosyjskie pojazdy wojskowe, czołgi i samoloty.

Bitwa na Łuku Kurskim rozpoczęła się 5 lipca 1943 roku. Trwała naprawdę długo, bo o jej rozstrzygnięciu zadecydowano dopiero 23 sierpnia tego samego roku. Po stronie radzieckiej udział brało 1 mln 909 tys. żołnierzy, 4995 czołgi i działa samobieżne, 2,9 tys. samolotów, 26 499 dział i moździerzy. Naziści atakowali z siłą 900 tys. żołnierzy, 2,7 tys. czołgów i dział szturmowych, 2050 samolotów i 10 tys. dział i moździerzy.

T-34 był jednym z najbardziej wszechstronnych czołgów w Armii Czerownej. Stał się symbolu radzieckiego zwycięstwa wojennego. Dla Rosjan jest prawdziwym reliktem, dlatego też sytuacja wzbudziła wiele negatywnych emocji wśród tłumu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)