Z Allegro i OLX znikają produkty związane z koronawirusem. Oficjalne stanowisko rządu

Z Allegro i OLX znikają produkty związane z koronawirusem. Oficjalne stanowisko rządu
Źródło zdjęć: © WP.PL

12.03.2020 08:09

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się ukrócić sprzedaż maseczek i żeli antybakteryjnych, które miałyby chronić przed koronawirusem na popularnych platformach - Allegro i OLX. Tą decyzją chce ukrócić proceder sprzedaży środków z niepewnych źródeł.

11 marca Kancelaria premiera poinformowała, że Allegro i OLX nie będą mogły sprzedać produktów związanych z koronawirusem. W związku z tym na serwisy zostały nałożone trzy postanowienia:

  • zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych
  • zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów
  • wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Pełną listę produktów, które zostały zakazane znajdziecie na stronie Kancelarii.

Nowe przepisy zostały wprowadzone nie tylko ze względu na windowanie cen na produktach - na Allegro i OLX ceny maseczek czy żelów dochodziły do kilkuset złotych za sztukę. Przede wszystkim jednak władze chcą ukrócić sprzedaży środków z niepewnych źródeł.

Co więcej Minister Zdrowia wydał zakaz wywozu poza granicę kraju bez zgody GIF produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych. Na liście znalazły się m.in. produkty przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, jak również maseczki, fartuchy czy odzież operacyjna.

Władze tłumaczą swoją decyzję tym, by zapewnić Polakom dostęp do produktów ochronnych jedynie z wiarygodnych i legalnych źródeł. Ponadto mają nadzieję, że zaraz wywozu produktów zapewni lepszą kontrolę nad ilością dostępnych środków, dzięki czemu nie zabraknie ich dla polskich pacjentów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)