YouTube usunie filmiki zawierające kłamstwa o szczepionkach na COVID-19

YouTube walczy z dezinformacją
YouTube walczy z dezinformacją
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Karolina Modzelewska

15.10.2020 09:46, aktual.: 01.03.2022 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

YouTube w środę (14 października) ogłosił, że zwiększy zakres obowiązujących obecnie przepisów, które dotyczą kłamstw, propagandy i teorii spiskowych na temat pandemii koronawirusa. Dzięki planowanym zmianom serwis będzie walczył z nieprawdziwymi informacjami o szczepionce na COVID-19.

Jak podaje Reuters, YouTube planuje eliminować treści dotyczące szczepionki na koronawirusa, które "zaprzeczają konsensusowi ekspertów lokalnych władz ds. zdrowia lub Światowej Organizacji Zdrowia". Jako przykład zostały podane treści, które sugerują, że szczepionka jest pretekstem do wszczepiania ludziom chipów śledzących ich działania.

YouTube walczy z dezinformacją na temat COVID-19

Przepisy Google obejmowały już tematy związane z leczeniem, zapobieganiem, diagnostyką i sposobem rozprzestrzeniania się wirusa. Nie doprecyzowano jednak kwestii dotyczących szczepionki na COVID-19, skupiono się wyłącznie na fałszywych twierdzeniach, z których wynikało, że "jest dostępna lub istnieje skuteczne lekarstwo".

- Szczepionka na COVID-19 może być nieuchronna, dlatego zapewniamy, że mamy odpowiednie zasady, aby móc usuwać dezinformacje – powiedział w rozmowie z portalem "The Verge" rzecznik YouTube, Farshad Shadloo.

YouTube od dawna walczy, aby filmy zawierające nieprawdziwe informacje na temat pandemii były szybko usuwane z serwisu. Przykładem jest, chociażby skasowanie filmu "Plandemic", który był zapowiedzią dłuższego filmu dokumentalnego czy nagrań z wywiadu Hoover Institution z doradcą ds. Koronawirusa Białego Domu, dr. Scottem Atlasem. Ekspert kwestionował zasadność dystansu społecznego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)