Wzrost temperatur poszerza troposferę
Naukowcy przeanalizowali wysokość górnej granicy troposfery i odkryli, że w ciągu ostatnich 20 lat ulegała ona stałemu podnoszeniu. To kolejny skutek zmian klimatu i wzrostu globalnej średniej temperatur.
28.11.2021 | aktual.: 24.02.2022 15:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Troposfera to najniższa i najgęstsza warstwa ziemskiej atmosfery, sięgająca około 10-12 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Dokładne położenie jej górnej granicy – nazywanej tropopauzą – nie jest identyczne dla całej planety i zależy od szerokości geograficznej oraz pory roku.
Nowa publikacja przygotowana przez pracowników uczelni z Toronto, Nankinu i Boulder, potwierdza, że na grubość troposfery wpływają również zmiany klimatu. Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1980-2020 i odkryli, że o ile początkowo położenie tropopauzy nie ulegało większym trwałym przesunięciom, o tyle w ciągu ostatnich dwóch dekad, uległa ona globalnemu podniesieniu średnio o 100-120 metrów.
"Nasze badania dostarczają kolejnego ważnego dowodu na antropogeniczny charakter zmian klimatu, które już widoczne nawet w tropopauzie. (…) To pokazuje, że zużycie paliw kopalnych pozostawia swój ślad nie tylko na powierzchni planety, pod postacią ekstremalnych warunków pogodowych, wzrostu poziomu morza i cofających się lodowców, ale wszędzie. Również wysoko ponad naszymi głowami" – twierdzi geografka z Uniwersytetu w Toronto, Jane Liu.
Badanie brało w rachubę dane na temat stanu atmosfery na półkuli północnej, pomiędzy 20 a 80 stopniem szerokości geograficznej. Uwzględniono i odfiltrowano przy tym takie naturalne czynniki jak duże erupcje wulkanów (El Chichón w 1982 i Mount Pinatubo w 1991) czy ocieplenie wód Pacyfiku wskutek działania El Niño. Wykorzystano głównie dane pochodzące z balonów meteorologicznych oraz satelitów.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: L. Meng, J. Liu, D. Tarasick, Continuous rise of the tropopause in the Northern Hemisphere over 1980–2020, "Science Advances".