To największa podwodna erupcja. Doprowadziła do powstania wulkanu

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dana Stephenson
Adam Gaafar

21.10.2021 20:00

Największa podwodna erupcja w pobliżu Madagaskaru doprowadziła do powstania wulkanu o wysokości 820 metrów – wynika z najnowszych badań naukowych.

W maju 2018 r. niedaleko Majotty – francuskiej wyspy położonej na północny zachód od Madagaskaru – odnotowano silne trzęsienie ziemi. Teraz badacze przeanalizowali dane, na podstawie których doszli do wniosku, że wulkan powstały na Ocenie Indyjskim ma ponad 800 m wysokości. Okazało się również, że zbiornik magmowy znajduje się na głębokości aż 55 km.

Wulkan został wykryty, gdy 15 maja 2018 r. – pięć dni po trzęsieniu nieopodal Majotty – odnotowano kolejne wstrząsy o sile 5,8 stopni w skali Richtera. Zespół badaczy odkrył wówczas, że w odległości ok. 50 km od wschodniego wybrzeża wyspy znajduje się wzniesienie, którego wcześniej tam nie było.

Zespół francuskich naukowców rozpoczął monitorowanie regionu w lutym 2019 r. W tym celu użyto m.in. zaawansowanego sonaru do mapowania obszaru dna morskiego. Oprócz tego umieszczono sieć sejsmometrów na dnie morskim i przeanalizowano dane sejsmiczne w okolicach Majotty.

Po zebraniu odpowiednich danych naukowcy zrekonstruowali przebieg formowania się nowego wulkanu, który rozpoczął się od powstania zbiornika magmy głęboko w astenosferze, warstwie stopionego płaszcza znajdującej się bezpośrednio pod litosferą Ziemi. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach Nature Geoscience.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)