Wystarczy próbka krwi. Nowy sposób badania rozpozna 20 nowotworów

Wystarczy próbka krwi. Nowy sposób badania rozpozna 20 nowotworów

Wystarczy próbka krwi. Nowy sposób badania rozpozna 20 nowotworów
Źródło zdjęć: © 123RF
Arkadiusz Stando
05.10.2019 08:41

Z pomocą nowego sposobu badań, opracowanego przez naukowców z Dana-Farber Cancer Institute, lekarzom będzie dużo łatwiej diagnozować nowotwory. Innowacyjne rozwiązanie pozwoli wykryć nawet 20 rodzajów raka.

Naukowcy z całego świata ciągle pracują nad nowymi sposobami nie tylko walki z rakiem, ale też samego wykrywania choroby. Innowacyjna metoda opracowana przez naukowców z prywatnej firmy Grail Inc. została zaakceptowana przez zespół analityków z Dana-Farber Cancer Institute na Uniwersytecie Harvarda.

Tym razem naukowcy postanowili poszukiwać nie samych komórek nowotworowych. Ich technologia polega na wykrywaniu grupy metylowych, będących małymi jednostkami chemikaliów, które można "doczepić" do DNA.

Z ich pomocą, naukowcy są w stanie aktywować i dezaktywować konkretne geny. Kiedy wzorce ekspresji genów różnią się od normy, to może wskazywać, że mamy do czynienia z nowotworem. Nowy sposób poszukiwania zmian w organizmie okazał się być wręcz przełomowy i praktycznie nieomylny.

Naukowcy zastosowali technologię sekwencjonowania, która przeskanowała nieprawidłowości w prawie 3600 próbek krwi. Pobrano je zarówno od zdrowych osób, jak i pacjentów cierpiących na ponad 20 rodzajów raka. Badanie pozwoliło wykazać obecność nowotworów z dokładnością 99,4 procent.

Ale to jeszcze nie wszystko, naukowcy są w stanie osiągnąć znacznie więcej. Według badaczy technologia była w stanie wykryć nowotwory o wysokiej śmiertelności z 76 proc. dokładności, nowotwory pierwszego stopnia z 32 proc. dokładności, nowotwory drugiego stopnia z 76 proc. dokładności a nowotwory stopnia trzeciego z 85 proc. dokładności.

Rak w stadium czwartym wykryto z 93 procentową dokładnością. Dodatkowo, z 89 proc. szansą, sposób naukowców był w stanie poprawnie zidentyfikować dokładną tkankę lub narząd, na której powstał nowotwór. Typy raka, które test był w stanie wykryć, obejmują piersi, pęcherzyk żółciowy, głowę, szyję, narządy limfatyczne, płuca, trzustkę i białaczkę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)