Japonia: wynaleziono sztuczną krew, którą można przetoczyć każdemu

Japoński dziennik "Asahi Shimbun" poinformował, że naukowcom udało się opracować substytut krwi, który będzie można przetoczyć pacjentom niezależnie od ich grupy krwi. To przełomowe odkrycie znacznie zwiększy szansę przeżycia wszystkim potrzebującym.

Japonia: wynaleziono sztuczną krew, którą można przetoczyć każdemu
Źródło zdjęć: © 123RF

02.10.2019 14:27

Sztuczna krew została opracowana przez zespół naukowców z National Defence Medical College. Składa się z neutralnych płytek krwi i czerwonych krwinek, a każdy składnik umieszczony jest w maleńkich woreczkach zwanych liposomami. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów związanych z jej przechowywaniem.

W przeciwieństwie do naturalnych czerwonych krwinek, która może być przechowywana do 20 dni w niskich temperaturach, ta mogłaby w temperaturze pokojowej być przechowywana nawet rok. Jeszcze trudniej przechowywać naturalne płytki krwi, które mogą w warunkach chłodniczych przetrwać 4 dni zanim się zestalą.

Jednak najważniejsze będą korzyści, jakie przyniesie wykorzystanie sztucznej krwi. Przede wszystkim wyeliminowany zostanie problem z identyfikacją grup krwi. Zwykle osobom rannym, przewożone karetką, nie można przeprowadzić transfuzji krwi do czasu ustalenia jej grupy. W tym wypadku nie byłoby tego problemu, a rannych można byłoby zacząć ratować znacznie wcześniej. Tym samym znacznie zwiększyłyby się szanse przeżycia poszkodowanych.

"Sztuczna krew będzie mogła uratować życie ludziom, którzy inaczej nie mogliby zostać uratowani" - twierdzi profesor immunologii w National Defense Medical College Manabu Kinoshita.

Na razie sztuczna grupa krwi była testowana jedynie na królikach. W tym celu dokonano transfuzji na dziesięciu okazach cierpiących za znaczną utratę krwi. Sześć z nich przeżyło, co zdaniem naukowców jest porównywalne z wynikiem, jaki osiągnięto by po transfuzji z użyciem prawdziwej krwi. Jednocześnie badacze podkreślają, że ogromnym sukcesem było to, że nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

medycynanaukakrew
Komentarze (5)