Migrena to nie tylko ból głowy. Naukowcy już wiedzą, dlaczego na nią cierpisz

Pośród ludności zamieszkującej kraje północnej i wschodniej Europy istnieje pewna genetyczna zmienność, która przyczynia się do zwiększenia częstotliwości migreny. Chociaż gwarantuje silny ból, przyczynia się też do bardzo ważnej funkcji organizmu.

Migrena to nie tylko ból głowy. Naukowcy już wiedzą, dlaczego na nią cierpisz
Źródło zdjęć: © 123RF
Arkadiusz Stando

25.04.2019 | aktual.: 19.01.2022 09:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według badań opublikowanych w PLOS Genetics, mutacja występująca u pewnej części ludzi wywołuję gorszą cechę od pożądanej. Migrena przynosi ogromny ból, ale też ważną cechę dla organizmu. Jednak koszt jaki trzeba za nią zapłacić, wydaje się być nierówny.

Ta genetyczna zmienność zapewnia większą tolerancję na bardzo niskie temperatury. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka. Wcześniejsze badania ujawnily już, że osoby z konkretnym wariantem pojedynczego nukleotydudu w genie znajdującym się powyżej genu TRPM8 mają większą skłonność do bóli migrenowych.

Ostatnie odkrycie zaintrygowało naukowców. Z jednej strony wyjaśnia, dlaczego biali ludzie są najbardziej podatni na migreny, ale z drugiej strony pokazuje coś zaskakującego. Ten gen koduje rodzaj receptora temperatury na komórkach nerwowych. Oddziałują one na niską temperaturę, powodując uczucie chłodu i dyskomfortu.

Badania wśród innych ssaków dowodzą, że gatunki żyjące w regionach o niskich średnich temperaturach przystosowywały różne wersje genu TRPM8. W każdym przypadku gen odpowiadał za radzenie sobie w tych ciężkich warunkach. To postawiło pytanie, czy przez niewielki rozwój genu wśród ludzkości, nie byliśmy w stanie tak zdominować północnych części świata.

Dzięki odkryciu połączenia między migreną a TRPM8, naukowcom może udać się zwalczać problem tego uporczywego bólu. Przed nimi jednak jeszcze dalsze badania, nad tym w jaki dokładnie sposób receptor wpływa na powstawanie bólu.

Migreny wciąż są nie do końca poznanym zaburzeniem, w którym nadmiernie pobudzone nerwy powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w głowie i szyi oraz bolesny proces zapalny.

Komentarze (289)