Wyślą samoloty do Ukrainy. Ale stawiają jeden warunek

Szwedzki JAS 39 Gripen.
Szwedzki JAS 39 Gripen.
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Norbert Garbarek

09.10.2023 15:34, aktual.: 17.01.2024 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Władze Szwecji chętnie wyślą Ukrainie myśliwce JAS 39 Gripen. Jest jednak jedno "ale". Warunkiem wsparcia jest członkostwo Szwedów w NATO. Sztokholm stawia sprawę jasno, ale nie mówi do tej pory o konkretnej liczbie maszyn.

"Wsparcie w postaci JAS 39 Gripen byłoby uzależnione od tego, czy Szwecja stanie się członkiem NATO" – czytamy w rządowym komunikacie prasowym Sztokholmu. Szwedzi mówią otwarcie o planach wysłania kolejnego sprzętu dla Ukrainy i przypominają, że obecnie łączna wartość pomocy dla Kijowa osiągnęła ok. 2 mld dolarów.

Pomimo tego, że sąsiednia Finlandia dołączyła do NATO jeszcze na początku br., wniosek o członkostwo Szwedów jest opóźniany przez Turcję, a to właśnie obecność w NATO jest warunkiem dostarczenia do Kijowa Gripenów – podaje Reuters.

Kluczowy sprzęt dla Ukraińców

Nie ma wątpliwości, że płatowce JAS 39 to "zdecydowanie najbardziej odpowiedni kandydat" do walki z Rosją – wynika z raportu przygotowanego przez brytyjski instytut Royal United Services Institute (RUSI) w 2022 r. Z tego samego dokumentu wynika również, że Gripeny stanowią sprzęt pozwalający osiągnąć przewagę w powietrzu i minimalizujący ryzyko ataków rakietowych z systemów dalekiego zasięgu należących do Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przypomnijmy, że JAS 39 Gripen to wielozadaniowy myśliwiec czwartej generacji, za którego produkcję odpowiada koncern SAAB. Jest w stanie rozpędzić się do prędkości przekraczającej 2 tys. km/h (2 Ma) i operuje na pułapie do 18 tys. m. Produkcję Gripenów rozpoczęto w 1987 r. Od tego czasu maszyny doczekały się kilku modernizacji, w ramach których poprawiono napęd i elektronikę.

W kontekście zalet Gripenów, jedną z nich jest możliwość startowania z krótkich odcinków. JAS 39 jest w stanie wzbić się w powietrze po pokonaniu ok. 800 m – i to na doraźnie przygotowanym terenie, a więc np. na odcinku drogi. W porównaniu z amerykańskimi F-16, Gripeny są tańsze w eksploatacji. Wiele unikatowych cech tych maszyn wyróżnia je na tle innych samolotów. Nie brakuje opinii, że w warunkach bojowych mogą górować w niektórych sytuachach nawet nad F-35.

Uzbrojenie szwedzkich maszyn SAAB-a to natomiast działko Mauser BK-27 kal. 27 mm oraz podwieszane pociski. Wśród nich mogą się znaleźć m.in. AIM-9 Sidewinder, IRIS-T, AIM-120 AMRAAM lub AGM-65 Maverick. Nie brakuje też możliwości zainstalowania bomb Mark 82.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie