Wyremontowali historyczny tramwaj. Wkrótce wyjedzie na ulice

Wyremontowali historyczny tramwaj. Wkrótce wyjedzie na ulice
Źródło zdjęć: © GAiT
Adam Bednarek

21.05.2019 06:28, aktual.: 21.05.2019 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

4 czerwca Polacy będą obchodzić ważną rocznicę - pierwszych częściowo wolnych wyborów. W Gdańsku z tej okazji już wyjechał na ulice taki sam tramwaj, który kursował 30 lat temu. Sam pojazd jest jeszcze starszy.

Obchody 4 czerwca zbliżają się wielkimi krokami. W Gdańsku z tej okazji na ulice wyjedzie tramwaj, którym mieszkańcy podróżowali w okresie wielkich krajowych przemian. Wprawdzie został lekko podrasowany, ale będzie wyglądał tak, jak w czasie pierwszych częściowo wolnych wyborów.

- Te konkretne wagony przeszły modernizację, mają drzwi starego typu, czyli przeszklone są w nich obie połówki, a więc wyglądają prawie tak, jak wozy jeżdżące po naszym mieście, gdy w 1989 roku zaczynał się w naszym kraju przełom. Wagony 1299 i 1300 pochodzą z września 1982 roku, a wagon 1309 jest z marca 1983 roku. Te pojazdy to bezcenni świadkowie historii, pomost łączący teraźniejszość z tamtym burzliwym politycznie okresem. Stąd i pomysł, by w ten sposób gdańska komunikacja miejska nawiązała do wydarzeń czerwcowych i włączyła się w obchody pierwszych wolnych wyborów - mówi Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM w Gdańsku w informacji w serwisie GAiT

Przemalowanie na dawne barwy nie wiązało się z dodatkowymi kosztami - zaznaczają pomysłodawcy akcji z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz GAiT (Gdańskie Autobusy i Tramwaje). Wszystko było częścią i tak planowanej cyklicznej odnowy powłoki lakierniczej.

Wagony Konstal 105Na będą częścią obchodów rocznicy 4 czerwca. Widok tramwaju może być gratką nie tylko dla tych, którzy pamiętają tamte czasy i uczestniczyli w wyborach. Dla wielu miłośników komunikacji miejskiej widok tramwaju w starych barwach na pewno będzie frajdą. Oglądać go chcą sympatycy z całego świata.

– Już dziś dochodzą do mnie sygnały od miłośników komunikacji miejskiej nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy, że te trzy wagony będą dla nich stanowić cel wyprawy do Gdańska w najbliższym czasie – dodaje Sebastian Zomkowski.

Akcji odnawiania dawnych pojazdów jest w Polsce więcej. Jeszcze w tym roku we Wrocławiu na tory wyjechać może wagon z… 1901 roku! Obecnie przechodzi modernizację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)