Wypad w góry? Koniecznie zainstaluj tę aplikację - może uratować życie

Wypad w góry? Koniecznie zainstaluj tę aplikację - może uratować życie

Wypad w góry? Koniecznie zainstaluj tę aplikację - może uratować życie
Źródło zdjęć: © Ratunek/WP
Adam Bednarek
30.11.2016 13:22, aktualizacja: 30.11.2016 14:10

Mamy nadzieję, że nie trzeba będzie z niej korzystać, ale warto mieć aplikację Ratunek na swoim telefonie. Wreszcie pojawiła się na sprzętach z iOS.

Zima w górach jest piękna, ale potrafi być też zabójczo niebezpieczna. Życie uratować może aplikacja Ratunek - od dawna jest na telefonach z Androidem, teraz wreszcie pojawiła się także na iOS-ach. Dlaczego jest tak ważna?

Trzykrotne stuknięcie w ekran, gdy aplikacja jest włączona, pozwala nawiązać kontakt ze służbami ratunkowymi. Program Ratunek pozwala skontaktować się nie tylko z TOPR, ale też z WOPR i MOPR, więc przyda się również latem. Jak działa dokładnie?

Aplikacja Ratunek może uratować życie

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, która wymaga kontaktu ze służbą ratowniczą w górach, czyli GOPR lub TOPR albo na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR należy uruchomić aplikację na telefonie. (...) Na ekranie komórki pojawią się wtedy dwa przyciski z niebieskim krzyżem i symbolem wody oraz gór, podpisane odpowiednio Woda, Góry. Należy wybrać właściwy przycisk Woda lub Góry, dotknąć go, a pod nim pojawi się komunikat “Dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc”. Wymóg trzykrotnego dotknięcia przycisku ma zabezpieczyć przed przypadkowym wezwaniem pomocy - czytamy na stronie aplikacji.

Co najważniejsze, ratownicy od razu wiedzą, gdzie znajduje się osoba potrzebująca pomocy - Ratunek namierza telefon z dokładnością do trzech metrów. To bardzo pomocne, wszak poszkodowany nie musi wiedzieć, gdzie dokładnie się znajduje. Oprócz tego Ratunek pozwala ratownikom sprawdzić stan baterii wzywającego pomoc oraz umożliwia wysyłanie SMS-ów i dzwonienie w dowolnym momencie.

Chętni skorzystać mogą z książeczki medycznej, wpisując informacje o sobie i stanie zdrowia. Dostęp do tych danych ratownicy będą mieć wyłącznie wtedy, gdy zdecydują, że jest im to niezbędne do przeprowadzenia akcji ratunkowej.

Przezorny zawsze ubezpieczony - w myśl tego powiedzenia warto zainstalować aplikację Ratunek na swoim telefonie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, a korzystanie z niej w znaczący sposób ułatwia wezwanie pomocy. W sytuacji, gdy liczy się każda sekunda, pomoc technologii może okazać się kluczowa. Korzystajmy z takich narzędzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)