Trwa ładowanie...
d3dj2po

Wymieranie ssaków staje się bezprecedensową "drugą falą". Ostrzeżenie naukowców

Według nowych badań wymieranie ssaków mające miejsce już 126 tys. lat temu miało więcej wspólnego z negatywnym wpływem człowieka niż z jakimikolwiek innymi czynnikami klimatycznymi – donosi portal Science Alert.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Lampart amurski, gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.
Lampart amurski, gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. (Getty Images)
d3dj2po

Dodatkowo, obliczenia naukowców sugerują, że ten śmiertelny produkt uboczny ludzkiej egzystencji jest zjawiskiem, które przyspiesza do prędkości nigdy wcześniej niewidzianych w prehistorii.

Czytaj też: Naukowcy nie mogli uwierzyć. Tego stworzenia nie widziano od 50 lat

Zabójczy człowiek

Wykorzystując modelowanie bayesowskie, badacze starali się ocenić statystycznie, czy wymieranie gatunków ssaków w ciągu ostatnich 126 tys. lat – od początku późnego plejstocenu – było bardziej prawdopodobne z powodu czynników antropogenicznych czy klimatycznych. W ramach czasowych, o których mowa, wymarło co najmniej 351 gatunków ssaków, chociaż około 80 z nich wyginęło w ciągu drugiej połowy poprzedniego milenium.

Na podstawie obliczeń zespół naukowców stwierdził, że obecne wskaźniki wymierania są około 1700 razy wyższe niż na początku późnego plejstocenu. Według naukowców w takim tempie wymierania liczba 351 wymarć powtórzy się za zaledwie 810 lat, co jest oczywiście ogromnym kontrastem w stosunku do 126 tys., które zajął do tej pory ten proces w takiej skali.

d3dj2po

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Analizując cały ten przeszły okres, naukowcy doszli do wniosku, że jedną z największych hipotetycznych przyczyn wyginięć jest człowiek, a wzrost gęstości naszej populacji wyjaśnia wzorce wyginięcia ssaków z 96 proc. dokładnością, podczas gdy zajmowanie nowej ziemi przez człowieka przewiduje wyginięcie z 97,1 proc. dokładnością.

Czytaj też: Gatunek żółwia z permanentnym uśmiechem przywrócony do życia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dj2po

Podziel się opinią

Share
d3dj2po
d3dj2po
Więcej tematów