Wymiana dysku w Time Capsule

Wymiana dysku w Time Capsule
Źródło zdjęć: © iMagazine

15.03.2011 09:53, aktual.: 22.09.2011 16:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Time Capsule w tandemie z Time Machine to - moim zdaniem - jedna z najlepszych i najciekawszych propozycji „nie komputerowych” Apple. Połączenie routera z dyskiem sieciowym i do tego dodanie dobrego programu do robienia

Time Capsule w tandemie z Time Machine to - moim zdaniem - jedna z najlepszych i najciekawszych propozycji „nie komputerowych” Apple. Połączenie routera z dyskiem sieciowym i do tego dodanie dobrego programu do robienia backupu jest bezcenne. W dzisiejszych czasach, kiedy to dane są najważniejsze i najbardziej cenne, odpowiednie ich zabezpieczenie oszczędzi nam strat i frustracji.

Time Capsule używam od momentu jej pojawienia się na rynku, czyli od prawie trzech lat. Jestem w posiadaniu pierwszego modelu - i to tego najmniejszego - 50. GB. W sytuacji, gdy mój dysk w komputerze też ma 500 GB, Time Capsule czasami dostaje zadyszki. Pojawia się wówczas informacja o konieczności podjęcia decyzji o wyłączeniu niektórych katalogów spod archiwizacji. Niestety, Time Capsule potrzebuje pewnej przestrzeni na plik wymiany. W sytuacji, gdy na moim komputerze mam tylko kilkadziesiąt GB wolnej przestrzeni, a w samym Time Capsule jest jeszcze trochę danych dodatkowych - mam problem.

Zacząłem się nad tym tematem zastanawiać. Kupować nową Time Capsule? To jest wyjście, ale po co wydawać dodatkowe pieniądze, skoro „stara”. wyśmienicie spełnia swoje zadanie? Z pomocą przyszedł mój redakcyjny kolega, Paweł Piotrowski. Powiedział: „Chłopie, po co wymieniać całe TC, skoro możesz za 300 zł wymienić dysk?!”. To tak można? Okazuje się, że można, a operacja nie jest specjalnie trudna i nie wymaga od nas dyplomu ze ślusarstwa. Podstawowa kwestia to mieć świadomość, że robimy wszystko na własną odpowiedzialność i że tracimy gwarancję na nasze urządzenie - oczywiście, jeśli ją jeszcze mamy.

Po pierwsze, musimy zastanowić się nad dyskiem. Moim typem był polecany w wielu miejscach w sieci dysk WesternDigital WD20EVDS, o pojemności 2TB. A co, jak robić przeróbkę TC, to od razu z maksymalną, rozsądną wielkością dysku.

Wybór WD nie był przypadkowy. Proponowany model ma kilka zalet. Po pierwsze, jest bardzo cichy. Po drugie, jest wykonany w technologii „Green Power”, która znacznie obniża zużycie energii, przez co mniej się grzeje, i nasza TC i jej podzespoły będą mniej narażona na niekorzystne warunki pracy. Chyba pamiętacie o problemach z pierwszą serią TC i padających kondensatorach? W tych wszystkich przypadkach chodziło właśnie o temperaturę w środku. Dodatkowo, WD20EVDS jest teoretycznie przeznaczony do zastosowań audio-video, przez co jego konstrukcja dostosowana jest do ciągłej pracy. Czyli…. ideał dla Time Capsule.

Poniższe czynności wykonujemy oczywiście na własną odpowiedzialność. Nam się udało, ale nie możemy ręczyć, że innym także się powiedzie. Nie ponosimy więc odpowiedzialności za ewentualne problemy z Time Capsule po przeprowadzeniu operacji wymiany dysku.

Przejdźmy teraz do procedury. Jest ona bardzo prosta i szybka.

  1. Otwarcie Time Capsule polega na odklejeniu gumowej podstawy i odkręceniu 10 śrub. Nie trzeba przejmować się odklejoną gumową podstawą - będzie ona idealnie pasować z powrotem, a klej, który pozostanie na niej, będzie nadal nadawał się do użycia.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
  1. Po odkręceniu śrub, należy podnieść metalową, perforowaną płytę. Trzeba to robić ostrożnie, ponieważ przyklejony jest do niej wentylator.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
  1. Jesteśmy w środku. Warto w tym momencie wyczyścić środek TC (wentylator i wszystkie szpary). Najlepszy sposób to przedmuchanie wnętrza sprężonym powietrzem.
  1. Wymiana dysku sprowadza się do odkręcenia czterech śrub podtrzymujących dysk na miejscu oraz odklejeniu czujnika temperatury, który znajduje się pod szarą pianką. Trzeba to zrobić delikatnie, najlepiej używając skalpela lub innego ostrego ostrza.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
  1. Kolejny krok - po wykręceniu wszystkiego i odklejeniu czujnika – to wysunięcie dysku.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
  1. Włożenie nowego dysku wymaga przeprowadzenia wszystkich czynności, które opisaliśmy wcześniej, w odwrotnej kolejności. Nie można zapomnieć o przyklejeniu czujnika temperatury. UWAGA! Nie formatujemy wcześniej dysku, dysk wkładamy tak, jak go kupiliśmy.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
  1. Po skręceniu TC z nowym dyskiem, uruchamiamy ją. TC podczas startu powinna sama wykryć zainstalowany dysk. W komputerze odpalamy „Narzędzie AirPort”. Z poziomu Narzędzia AirPort formatujemy nasz nowy dysk. Na koniec sprawdzamy, czy wszystko jest na miejscu i działa.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
Obraz
© (fot. imagazine.pl)
  1. U mnie zadziałało.
Obraz
© (fot. imagazine.pl)

Od teraz mamy nową-starą Time Capsule z dużym i cichym dyskiem. Co więcej, jako bonus został nam dysk 500GB.

Obraz
© (fot. imagazine.pl)

Możemy dokupić do niego obudowę i używać z innym komputerem, lub jako dysk zewnętrzny. Nowe Time Capsule kosztuje 189. zł, a dysk 2TB z obudową 470 zł (350 zł dysk, 120 zł obudowa) - chyba się opłaca. Ja przy okazji wybrałem droższą obudowę, umożliwiającą szybką wymianę dysków - czyli mogę mieć kilka dysków 3,5” i używać ich z jedną obudową wymiennie.

Na koniec, będę powtarzał to jak mantrę - róbcie backupy.

Wyimki:

W dzisiejszych czasach, kiedy to dane są najważniejsze i najbardziej cenne, odpowiednie ich zabezpieczenie oszczędzi nam strat i frustracji.

„...po co wymieniać całe TC, skoro możesz za 30. zł wymienić dysk?!”

Podstawowa kwestia to mieć świadomość, że robimy wszystko na własną odpowiedzialność i że tracimy gwarancję na sprzęt, jeśli jeszcze ją posiadamy.

Dominik Łada

oficjalne wydanie internetowe www.imagazine.pl

Źródło artykułu:imagazine.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)