Wyciekł raport ekonomistów banku JP Morgan. "Kryzys klimatyczny jest zagrożeniem dla istnienia ludzkości"
Raport na temat ryzyka gospodarczego związanego z procesem globalnego ocieplenia, który wyciekł z banku będącego jednym z największych sponsorów przemysłu wydobycia paliw kopalnych, mówi, że polityka klimatyczna musi się zmienić. Inaczej przetrwanie ludzkości na Ziemi będzie zagrożone.
29.02.2020 17:48
Raport pośrednio potępia własną strategię inwestycyjną prowadzoną przez bank JP Morgan, który zapewnił wcześniej 75 mld dolarów firmom najbardziej agresywnie rozwijającym się w sektorach takich, jak wydobycie gazu i ropy. Analiza jest kolejnym głosem z Wall Street, który wyraża obawy dotyczące ryzyka finansowego i recytacyjnego, wynikającego z finansowania sektorów o wysokiej emisji dwutlenku węgla.
Badanie przeprowadzone przez ekonomistów Davida Mackiego i Jessikę Murray, wskazują, że kryzys klimatyczny wpłynie na gospodarkę światową, zdrowie ludzi, niedobory wody, migrację i przetrwanie innych gatunków na Ziemi.
"Globalna niedoskonałość rynku"
Na podstawie obszernej literatury akademickiej i prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu, w dokumencie stwierdzono, że do końca wieku wzrost globalnej średniej temperatury w stosunku do epoki przedindustrialnej, osiągnie 3,5 stopnia Celsjusza. Ponadto zauważono, że większość szacunków dotyczących prawdopodobnych kosztów ekonomicznych i zdrowotnych jest zdecydowanie zaniżona.
Ekonomiści JP Morgan uważają także, że politycy muszą zrobić zdecydowanie więcej w sprawie polityki klimatycznej, ponieważ dotychczasowe zaniechania w dłużej perspektywie "zepchną Ziemię w miejsce, którego nie ludzkość nie widziała od milionów lat".
To nie jedyne apokaliptyczne stwierdzenie, ponieważ w raporcie można też przeczytać, że "w pewnym momencie coś będzie musiało się zmienić, jeśli rasa ludzka ma przetrwać".
Zmiana klimatu ma według ekonomistów odzwierciedlać "globalną niedoskonałość rynku w tym sensie, że producenci i konsumenci emisji CO2 nie płacą za powstałe szkody klimatyczne". Według autorów potrzebne jest więc wdrożenie globalnego podatku od dwutlenku węgla. Jednocześnie zaznaczają oni, że wprowadzenie go nie nastąpi szybko z powodu obaw o zatrudnienie i konkurencyjność.
Źródło: The Guardian