Rośnie przemoc wobec kobiet. To przez kryzys klimatyczny
Kryzys klimatyczny i postępujące wyniszczanie środowiska naturalnego nasilają przemoc wobec kobiet i pogłębiają nierówności płciowe – wynika z badania opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUNC).
09.02.2020 10:33
IUNC przeprowadziła największe i najbardziej wszechstronne badanie dotyczące nierówności płciowych w kontekście zmian klimatycznych. Korzystało ono z ponad tysiąca źródeł i finalnie udokumentowało "bezpośrednie rozległe powiązania między problemami związanymi ze środowiskiem a przemocą na tle płciowym".
Wyniki analiz przeprowadzonych przez IUNC wykazały, że przemoc na tle płciowym jest stosowana jako sposób na zachowanie władzy nad kurczącymi się zasobami.
Zmiany klimatu to przemoc wobec mniejszości
Przykładem tego mechanizmu jest obecna w Afryce Środkowej i Wschodniej praktyka wymuszania seksu na kobietach przez rybaków, którzy tylko za taką "cenę" chcą sprzedawać im ryby. W środowisku coraz bardziej skąpym w surowce, jak tamten rejon Afryki, kobiety często nie mają szans uniknąć tego rodzaju przymusu, jeśli chcą zapewnić sobie pożywienie, wodę lub drewno na opał.
Ten problem przejawia się też w kontekście handlu ludźmi i pracy przymusowej w obszarze kłusownictwa i nielegalnego wydobywania zasobów.
Zobacz także
Przemoc nie omija także samych aktywistów związanych z ochroną środowiska. Zjawisko to dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, ale te drugie odczuwają to w szczególności.Tego rodzaju zachowania mają na celu stłumić ich władze, podważyć wiarygodność, zniechęcić do działania, a także zapobiegać przyłączaniu się nowych członkiń do organizacji aktywistycznych.
– To badanie zwiększa pilną potrzebę zatrzymania degradacji środowiska naturalnego oraz rozpoczęcia działań mających na celu powstrzymanie przemocy ze względu na płeć we wszystkich jej formach – powiedziała o badaniu dr Grethel Aguilar, dyrektorka generalna IUNIC. – Pokazuje ono także, że występowanie tych dwóch problemów jest często ze sobą powiązane.
Źródło: iucn.org, theguardian.com