Wyciekł raport ekonomistów banku JP Morgan. "Kryzys klimatyczny jest zagrożeniem dla istnienia ludzkości"

Wyciekł raport ekonomistów banku JP Morgan. "Kryzys klimatyczny jest zagrożeniem dla istnienia ludzkości"

Wyciekł raport ekonomistów banku JP Morgan. "Kryzys klimatyczny jest zagrożeniem dla istnienia ludzkości"
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK
29.02.2020 17:48

Raport na temat ryzyka gospodarczego związanego z procesem globalnego ocieplenia, który wyciekł z banku będącego jednym z największych sponsorów przemysłu wydobycia paliw kopalnych, mówi, że polityka klimatyczna musi się zmienić. Inaczej przetrwanie ludzkości na Ziemi będzie zagrożone.

Raport pośrednio potępia własną strategię inwestycyjną prowadzoną przez bank JP Morgan, który zapewnił wcześniej 75 mld dolarów firmom najbardziej agresywnie rozwijającym się w sektorach takich, jak wydobycie gazu i ropy. Analiza jest kolejnym głosem z Wall Street, który wyraża obawy dotyczące ryzyka finansowego i recytacyjnego, wynikającego z finansowania sektorów o wysokiej emisji dwutlenku węgla.

Badanie przeprowadzone przez ekonomistów Davida Mackiego i Jessikę Murray, wskazują, że kryzys klimatyczny wpłynie na gospodarkę światową, zdrowie ludzi, niedobory wody, migrację i przetrwanie innych gatunków na Ziemi.

"Globalna niedoskonałość rynku"

Na podstawie obszernej literatury akademickiej i prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu, w dokumencie stwierdzono, że do końca wieku wzrost globalnej średniej temperatury w stosunku do epoki przedindustrialnej, osiągnie 3,5 stopnia Celsjusza. Ponadto zauważono, że większość szacunków dotyczących prawdopodobnych kosztów ekonomicznych i zdrowotnych jest zdecydowanie zaniżona.

Ekonomiści JP Morgan uważają także, że politycy muszą zrobić zdecydowanie więcej w sprawie polityki klimatycznej, ponieważ dotychczasowe zaniechania w dłużej perspektywie "zepchną Ziemię w miejsce, którego nie ludzkość nie widziała od milionów lat".

To nie jedyne apokaliptyczne stwierdzenie, ponieważ w raporcie można też przeczytać, że "w pewnym momencie coś będzie musiało się zmienić, jeśli rasa ludzka ma przetrwać".

Zmiana klimatu ma według ekonomistów odzwierciedlać "globalną niedoskonałość rynku w tym sensie, że producenci i konsumenci emisji CO2 nie płacą za powstałe szkody klimatyczne". Według autorów potrzebne jest więc wdrożenie globalnego podatku od dwutlenku węgla. Jednocześnie zaznaczają oni, że wprowadzenie go nie nastąpi szybko z powodu obaw o zatrudnienie i konkurencyjność.

Źródło: The Guardian

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)