Wyciek wodoru w promie Endeavour. Start dopiero w lipcu

Wyciek wodoru w promie Endeavour. Start dopiero w lipcu

Wyciek wodoru w promie Endeavour. Start dopiero w lipcu
Źródło zdjęć: © NASA
18.06.2009 22:00, aktualizacja: 19.06.2009 11:21

NASA podjęła decyzję o przełożeniu startu promu Endeavour na przyszły miesiąc. Misja miała rozpocząć się wczoraj, jednak została wstrzymana z powodu awarii. W Endeavour nastąpił wyciek wodoru.

Endeavour już drugi raz notuje awarię związaną z wyciekiem wodoru. Ten sam problem uniemożliwił promowi start w ostatnią sobotę. Tym razem jednak NASA podjęła decyzję o przełożeniu lotu na kolejny miesiąc. Nowy termin rozpoczęcia misji został wyznaczony na 1. lipca.
"Zamierzamy dokładniej zbadać problem i dopiero gdy upewnimy się, że wszystko jest w porządku i lot jest bezpieczny dla załogi, rozpoczniemy misję" - powiedział LeRoy Cain zarządzający projektem.

Obraz
© (fot. NASA)

Załoga promu Endeavour ma przeprowadzić 16-dniową misję, która rozbuduje Międzynarodową Stację Kosmiczną o nowe elementy z japońskiego laboratorium Kibo. To bardzo ważne przedsięwzięcie, głównie dlatego, że podczas jego realizacji astronauci mają wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, m.in. trzy bardzo zaawansowane roboty.

NASA poinformowała jednocześnie, że jej priorytetem jest aktualnie wystrzelenie w kosmos sond LRO i LCROSS, które mają zbadać powierzchnię Księżyca i dostarczyć naukowcom z NASA danych wystarczających do wyznaczenia bezpiecznego miejsca lądowania przyszłych misji załogowych.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)