Wybory 2020. Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Podpowiadamy

Wybory 2020. Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Podpowiadamy

Wybory 2020. Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Podpowiadamy
Źródło zdjęć: © Flickr
15.06.2020 16:04

Wybory prezydenckie 2020 coraz bliżej. Wszyscy, którzy chcą wziąć w nich udział, a 28 czerwca będą przebywali poza miejscem swojego zameldowania, muszą złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców lub dopisanie do spisu wyborców. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Każdy wyborca może wziąć w nich udział głosując w lokalu wyznaczonym zgodnie z jego miejscem zameldowania. Co zrobić jeśli tego dnia będziemy przebywać w innej miejscowości? Istnieje kilka nieskomplikowanych sposobów, dzięki którym weźmiemy udział w wyborach w dowolnym miejscu w Polsce.

Przypomnijmy, że wniosek o głosowanie poza miejscem swojego zameldowania może złożyć każdy obywatel RP, który:

  • Ma ukończone 18 lat
  • Posiada prawa wyborcze
  • chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stale
  • chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów
  • nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Najprostszym sposobem, dzięki któremu będziemy mogli głosować w dowolnym miejscu w kraju, jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tego typu dokument otrzymamy w gminie, w której jesteśmy zameldowani.

Zaświadczenie uprawnia nas do głosowania w dowolnej komisji w Polsce oraz za granicą, po jego okazaniu w danym lokalu wyborczym. Wniosek o wydanie dokumentu możemy złożyć na platformie ePUAP lub udając się osobiście do urzędu gminy. O zaświadczenie można starać się najpóźniej do 26 czerwca.

Wybory 2020. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Jedną z popularniejszych metod na głosowanie poza miejscem naszego zameldowania jest złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Uprawnia nas to do jednorazowego wzięcia udziału w wyborach w miejscu swojego czasowego pobytu.

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy, w której chcemy głosować lub drogą elektroniczną za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Na stronie rządowej znajdziecie wszelkie informacje na temat spisu dokumentów, które są wymagane przez poszczególne urzędy w kraju.

Wniosek można złożyć najpóźniej do 23 czerwca.

Wybory 2020. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców

To najwygodniejsza metoda dla tych, którzy chcą głosować w miejscu swojego zamieszkania, jednak nie są w nim zameldowani. Zmiana nie będzie obowiązywać tylko w najbliższych wyborach, ale także w kolejnych. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną lub osobiście w urzędzie gminy czy miasta.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające, że mieszkamy na terenie danej gminy. Może być to np: umowa najmu mieszkania lub rachunek za gaz czy prąd na nasze imię i nazwisko. Decyzja wydawana jest przez urząd w ciągu 3-5 dni. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 23 czerwca.

Chcesz wiedzieć, jak dopisać się do spisu wyborców lub wpisać do rejestru online? Przeczytaj ten artykuł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)