Wybierasz się w podróż samolotem? Spodziewaj się turbulencji

Naukowcy z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii alarmują o częstszych turbulencjach na europejskich trasach lotniczych, szczególnie nad Morzem Śródziemnym, Europą Północną i Wielką Brytanią. Ma być to efekt zmian klimatycznych.

Częstsze turbulencje nad Europą
Częstsze turbulencje nad Europą
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Włoscy naukowcy z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii przeprowadzili badania, które wskazują na wzrost liczby turbulencji na trasach lotniczych w Europie. Szczególnie dotyczy to rejonu Morza Śródziemnego, Europy północnej oraz Wielkiej Brytanii. Wyniki badań, bazujących na danych pochodzących z ostatnich kilkudziesięciu lat, opublikowano w "Geophysical Research Letters".

Analiza danych z ostatnich 44 lat wykazała, że zmiany klimatyczne przyczyniły się do zwiększenia liczby średnich i silnych turbulencji. Naukowcy podkreślają, że wyniki te mogą pomóc w opracowaniu nowych metod prognozowania i strategii ograniczania skutków turbulencji. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pasażerów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tommaso Alberti z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii wyjaśnia, że szczególnie niebezpieczna jest tzw. turbulencja czystego nieba (CAT), która występuje w bezchmurnej atmosferze i jest trudna do wykrycia oraz przewidzenia. W takim przypadku zawirowania powstają w bezchmurnej atmosferze. "To stanowi ryzyko dla pilotów i pasażerów" - zaznacza Alberti.

Sezonowe nasilenie turbulencji

Badania wykazały, że intensywność turbulencji nad Europą jest zależna od pory roku. Zjawisko to jest bardziej intensywne zimą, natomiast latem jest łagodniejsze. Lot na letnie wakacje będzie zatem mniej stresujący, niż zimowy wypad na narty.

Alberti zauważa, że globalne ocieplenie znacząco wpłynęło na nasilenie przypadków turbulencji w regionie. Wyniki badań włoskich naukowców mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia wpływu zmian klimatycznych na warunki lotnicze oraz do opracowania skuteczniejszych strategii radzenia sobie z tym zjawiskiem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)