Wybieramy telewizor: jaki rozmiar, jakie technologie, czy warto postawić na 3D?

Wybieramy telewizor: jaki rozmiar, jakie technologie, czy warto postawić na 3D?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

25.07.2013 11:30, aktual.: 25.07.2013 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielkość ma znaczenie – przynajmniej jeśli chodzi o zakup telewizora. Sprawdzamy i podpowiadamy, który odbiornik będzie idealny do twojego salonu.

Do tej pory nie było lepszego momentu na zakup telewizora. Technologie wyświetlania obrazu można uznać za dojrzałe, co konsekwentnie potwierdzają wyniki naszych testów jakości obrazu. Nawet najtańsze i najprostsze urządzenia wyposażone są w szereg dodatków, np. w odtwarzacz multimediów umożliwiający dostęp do muzyki, fotografii czy plików wideo umieszczonych w sieci. Mimo że w ostatnich miesiącach ceny sprzętu wyraźnie spadły, przed zakupem należy sobie zadać bardzo ważne pytanie: jakiej wielkości powinien być nowy telewizor? Zakres przekątnych ekranu, jakie mamy do wyboru, to od 3. do ponad 70 cali, jednak większy niekoniecznie znaczy lepszy i odpowiedni do twojego salonu. Jego przydatność zależy w większym stopniu od wielkości pomieszczenia (odległości od sofy) i przyzwyczajeń oglądających. Wykres na następnej stronie pomoże dokonać wyboru – przedstawia on dopasowanie odległości od ekranu do jego przekątnej. Po poddaniu telewizorów HD szczegółowym testom jesteśmy w stanie określić ich mocne i słabe strony.
Korzystając z tej wiedzy, polecamy konkretne modele, przy czym stosujemy podział na dwie grupy według rozmiaru: do i powyżej 50 cali. Wyniki testów znajdują się w załączonych tabelach.
Jeśli chodzi o technologie wyświetlania obrazu, wybór jest niewielki. Na rynku przeważają telewizory LCD z krawędziowym podświetleniem LED. Dostępne są też, choć mniej popularne, telewizory plazmowe, które w porównaniu z tymi pierwszymi zużywają zdecydowanie więcej energii, a ich przewaga pod względem jakości obrazu nie jest już tak wyraźna. Gdy mowa o jakości, w internecie znajdziemy wiele obrazów testowych, za pomocą których ustawimy optymalne parametry wyświetlania. Pomogą one ustawić takie parametry, jak nasycenie kolorów, jasność i kontrast. Inne problemy, np. związane z niskiej jakości dźwiękiem, można rozwiązać przez wyposażenie telewizora w dodatkowe peryferia. Porady dotyczące zakupu zestawów głośników znajdziecie na końcu artykułu.

TV do 50 cali: wszechstronne

Dobry sprzęt w tym rozmiarze charakteryzuje najlepsza jakość obrazu i bogate wyposażenie. Różnice cenowe są jednak bardzo duże.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

O najlepszym telewizorze w klasie o przekątnej ekranu poniżej 5. cali można powiedzieć jedno: jakość ma swoją cenę. Kosztujący ponad 6000 zł Philips 46PFL8007K łączy w sobie pierwszorzędną jakość obrazu, bardzo bogate wyposażenie i wyrazisty, pełny dźwięk. Również ergonomia i jakość obrazu 3D są na bardzo wysokim poziomie. Nieco więcej można by tylko oczekiwać w kwestii energooszczędności. Szczególnie przyjazny w obsłudze jest 46-calowy Samsung z serii ES7090. Wyróżnia go możliwość sterowania głosem i gestami, co zdecydowanie ułatwia korzystanie np. z usług internetowych.

Przekątna ekranu i zalecana odległość

Rozmiar ekranu telewizora, odległość oglądającego od urządzenia i kąty widzenia to najważniejsze dane służące do określenia optymalnego miejsca siedzenia. Tylko wówczas gdy zostanie zachowana odpowiednia odległość, telewizor może pokazać swoje mocne strony.

Okulary polaryzacyjne zapewnią najlepszą jakość obrazu 3D

Dla fanów 3. najlepszą propozycją okazał się 47-calowy Panasonic TX-L47ETW5. Ten telewizor LCD, podświetlany krawędziowo diodami LED, wykorzystuje technikę polaryzacji celem zapewnienia wyjątkowego obrazu 3D o dużej głębi. Nie widać rozdwojonego obrazu (ghosting), straty na kontraście i jasności również są niewielkie, swoboda ruchów głowy w pionie okazuje się za to bardzo duża. Ponadto zaopatrzony w porty USB, interfejs WLAN i odtwarzacz multimediów Panasonic jest dobrze przygotowany do obsługi zarówno filmów, muzyki, jak i treści pochodzących z sieci.

Podświetlenie przy ciemnym i jasnym obrazie

Wyświetlenie czarnego obrazu testowego (1. ujawnia, że w Sony KDL-46HX755 występują typowe dla podświetlanych krawędziowo matryc jaśniejsze poświaty w narożnikach. W przypadku jasnego obrazu (2) podświetlenie jest równomierne. Dlatego też Sony uzyskało najwyższą notę za jakość obrazu w grupie urządzeń do 50 cali.

Sony KDL-40HX75. za nieco ponad 3000 zł wyróżnia się znakomitą jakością obrazu i dość bogatym wyposażeniem. Ten model polecamy do niewielkiego salonu. Niezależnie od źródła wyświetlany obraz jest płynny i ostry. Nie da się zauważyć ani artefaktów, ani podwójnych konturów. Wadą jest to, że wbudowany odtwarzacz multimediów nie obsługuje formatu MKV. Kolejną, do tego przystępną cenowo propozycją od Sony jest model KDL-32EX655 za nieco ponad 2000 zł. On również oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Ten niewielki odbiornik charakteryzuje także wysoka jakość dźwięku i bardzo dobry wynik w zakresie energooszczędności.

Podsumowanie (cz. 1)

Obraz
© (fot. chip.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Google Glass oczami... gwiazd porno"

TV powyżej 50 cali: jaki jest high-end?

W urządzeniach najwyższej klasy producenci starają się pokazać, na co dziś pozwala dostępna technika. Ma to swoją cenę.

W domowym kinie

Telewizory o przekątnej ekranu długości 5. cali stanowią najlepszy obecnie kompromis pomiędzy ceną a wydajnością. Na opłacalność ma też wpływ wyższe zużycie energii w przypadku większych ekranów.

Aby uzyskać optymalną jakość obrazu, w bardzo dużych odbiornikach stosuje się podświetlenie matrycowe. Wiele diod LED umieszczonych jest bezpośrednio za matrycą i podświetla ją od tyłu. Takie rozwiązanie jest drogie, ale zapewnia wyraźny kontrast i równomierne podświetlenie. Przykładowo nowy model LG 72LM950. może się pochwalić maksymalnym odchyleniem jasności od wartości szczytowej na poziomie 3,5 proc. na całej powierzchni ekranu. Toshiba 55ZL2G to pierwszy telewizor w naszym teście, który oferuje rozdzielczość 3840×2160 pikseli, czterokrotnie wyższą niż Full HD, z doskonałym przetwarzaniem sygnału zapewniającym wyświetlanie najwyższej jakości obrazu z niespotykaną dotychczas ostrością. Efekty są imponujące. Więcej pikseli niż w przypadku Full HD ma również Philips 58PFL9956H. Na jego matrycy, w kinowym formacie 21:9, zmieściło się 2560×1080 pikseli. Dzięki temu filmy kinowe prezentowane są bez poziomych czarnych pasów.

Zużycie energii zależne od dwóch czynników

Pobór mocy telewizora uzależniony jest głównie od dwóch parametrów: typu wyświetlacza (plazma, matrycowe lub krawędziowe podświetlenie LED) oraz rozmiaru ekranu. Plazmy i ekrany podświetlane matrycowo zwykle pobierają więcej energii niż te z podświetleniem krawędziowym.

Większy ekran, wyższe zużycie energii

Dotychczas największe zapotrzebowanie na energię elektryczną wykazywały bardzo duże ekrany plazmowe, teraz najbardziej prądożerny okazał się podświetlany matrycowo LG 72LM950V, który przy normalnej pracy zużywa aż 26. watów. Jest on jednak olbrzymi – przekątna jego ekranu mierzy aż 183 cm. Odtwarzany dźwięk ma potężne i pełne brzmienie – w tej kategorii LG otrzymał najwyższe noty. Jakość obrazu 2D i 3D również jest bardzo wysoka. Za cenę bliską 23 000 zł można by jednak oczekiwać lepszego wykończenia. Zdecydowanie korzystniej pod tym względem wypada 55-calowy Samsung UE55ES8090. Oferuje on bardzo dobrą jakość obrazu, dzięki czemu znalazł się na szycie zestawienia. Obok najdroższych modeli pojawiły się też takie, które są bardziej osiągalne dla przeciętnego Kowalskiego. Są to kosztujący niecałe 6000 zł plazmowy Panasonic TX-P50VT50E oraz dostępna w zbliżonej cenie Toshiba 55XL975G.

4K kontra Full HD: porównanie rozdzielczości

Powiększenie tego samego fragmentu kadru pozwala dostrzec, o ile drobniejszy, bardziej szczegółowy i ostatecznie bardziej ostry jest obraz telewizora 4. z czterokrotnością rozdzielczości Full HD (Toshiba 55ZL2G - 1) w porównaniu z tym w telewizorze Full HD o takiej samej przekątnej ekranu (Toshiba 55ZL1G - 2).

Podsumowanie (cz. 2)

Obraz
© (fot. chip.pl)

Dodatkowe sprzęty:

- SAMSUNG HT-ES6600

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pomimo coraz cieńszych konstrukcji urządzeń dźwięk wydobywający się z nowoczesnych telewizorów jest zadowalający, przynajmniej podczas oglądania programów TV. W trakcie odtwarzania filmów DVD lub Blu-ray dzieje się się inaczej: dźwięki z kanałów 5.1 mieszają się ze sobą, czego rezultat jest często mało satysfakcjonujący, ponieważ kanały nie są dobrze zrównoważone. Ciche dialogi okazują się trudne do zrozumienia, podczas gdy głośność efektów przestrzennych nagle osiąga poziomy szczytowe. W niektórych modelach, gdy przekroczony zostanie pewien próg głośności, obudowa wpada w wibracje, słyszalne w cichym otoczeniu. Widz jest przez to bardziej skupiony na hałasie niż na akcji filmu. Rozwiązaniem są zewnętrzne głośniki.

Wiele systemów kina domowego to jednak czarne i nieporęczne skrzynki, a nie każdy chce zastawiać swój salon drogim zestawem głośników 5.1. Rozsądnym kompromisem będzie wtedy zestaw 2.1, taki jak Samsung HT-ES6600. Konstrukcja jest dość udana i cieszy oko białym, błyszczącym wykończeniem. Wolno stojące kolumny na górze mieszczą głośniki wysokotonowe, ku dołowi się rozszerzają, tworząc większą i stabilniejszą podstawę w kształcie łzy, w której umieszczono głośniki generujące tony niskie i średnie. Te ostatnie skierowano ukośnie ku górze, a ich błyszczące obwódki przyciągają wzrok. Akustycznym dopełnieniem tego kosztującego 1600 zł zestawu jest potężny subwoofer zawierający sekcję wzmacniacza. W komplecie znajduje się też stylowy odtwarzacz Blu-ray, pasujący wykonaniem do całości. Dzięki wbudowanemu modułowi WLAN zestaw bardzo łatwo i szybko podłączymy do domowej sieci w celu odtwarzania plików z serwera DLNA. Urządzenie umożliwia też przeglądanie na dużym ekranie stron internetowych i dostęp do usługi Smart
Hub.

- PHILIPS BDP7700

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Aktualny numer jeden w naszym rankingu odtwarzaczy Blu-ray wyświetlający materiały 3. oraz dwuwymiarowe w maksymalnej rozdzielczości 1080p. Bez problemu dekoduje dźwięk 7.1 i wszystkie formaty audio, zawiera też wielokanałowe wyjście dźwięku. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Dzięki interfejsowi WLAN i Ethernet ten kosztujący zaledwie 600 zł sprzęt udostępnia funkcjonalność Smart TV i może działać jako odtwarzacz multimediów. Możliwe jest przeglądanie treści z platformy Philips NetTV i sterowanie odtwarzaczem przy użyciu aplikacji.

- ONKYO TX-NR3009

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Bardzo dobrze wyposażony i uzyskujący świetne noty amplituner A/V za nieco ponad 800. zł. Obdarzone mnóstwem złączy i wyjściem 11.1 urządzenie należy pochwalić za świetne usuwanie przeplotu i dobre skalowanie obrazu. Automatyczna korekcja akustyki pomieszczenia MultEQ XT32 sprawi, że zarówno dźwięk stereo, jak i przestrzenny będą krystalicznie wyraźne i dynamiczne.

- FREECOM SQ TV

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Większość dzisiejszych telewizorów zaopatrzona jest w funkcję nagrywania programu na napęd USB lub umożliwia skorzystanie z pauzy podczas oglądania audycji. Przenośny dysk Freecom Sq TV kierowany jest do osób, które z tych funkcji chcą skorzystać. Można go nabyć z wbudowaną pamięcią o pojemności do 1 TB, a dzięki dołączonemu uchwytowi uda się go zamontować na tylnej ściance telewizora. Jego pobór energii okazuje się na tyle niski, że może on być zasilany bezpośrednio z portu USB. Cena urządzenia to około 45. zł.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Google Glass oczami... gwiazd porno"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (263)