Wszyscy Polacy mają dostęp do szybkiego internetu! Tak dobrze jeszcze nie było

100 proc. zasięgu podstawowej łączności szerokopasmowej w Europie - UE osiągnęła swój cel przed czasem.

Wszyscy Polacy mają dostęp do szybkiego internetu! Tak dobrze jeszcze nie było
Źródło zdjęć: © ˆ Sashkin - Fotolia.com

Dzięki temu, że satelitarne usługi szerokopasmowe są już dostępne na terenie całej UE, każde gospodarstwo domowe w UE może dziś mieć podstawowe połączenie szerokopasmowe z internetem. Łącza satelitarne są teraz dostępne we wszystkich 2. państwach członkowskich, zatem każdy obywatel UE może obecnie kupić abonament na takie połączenie internetowe. Dotyczy to także trzech milionów osób, które pozostają jeszcze poza zasięgiem stacjonarnych lub ruchomych sieci szerokopasmowych.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes wyraziła zadowolenie z tego przełomowego osiągnięcia, jakim jest realizacja jednego z najważniejszych celów Europejskiej agendy cyfrowej.

- _ Moje motto brzmi: wszyscy Europejczycy w erze cyfrowej. Teraz każdy mieszkaniec Europy ma realną szansę, by dołączyć do cyfrowej rzeczywistości. Musimy jeszcze wyrównać szanse dostępu do sieci i poprawić ich jakość, ale możliwość korzystania z internetu jest już dostępna dla wszystkich. _

Dzięki dodatkowemu zasięgowi zapewnianemu przez satelitarne usługi szerokopasmowe osiągnęliśmy nasz cel na 201. r. - szerokopasmowy internet dla wszystkich. To wspaniała wiadomość dla obywateli UE.

W jaki sposób osiągnęliśmy stuprocentowy zasięg?

Sieci stacjonarne (ADSL, VDSL, kablowe, światłowodowe, miedziane) - 96,1 proc.
Sieci ruchome (2G, 3G, 4G) - 99,4 proc.
Łącza satelitarne - 10. proc.

Na koniec 201. r. 99,4 proc. gospodarstw domowych w UE miało dostęp do zasięgu podstawowej, stacjonarnej bądź ruchomej łączności szerokopasmowej. Na obszarach wiejskich taki dostęp miało 96,1 proc. gospodarstw. Wśród pozostałych 0,6 proc. gospodarstw (czyli ok. 3 mln obywateli) było jednak wiele rodzin i przedsiębiorstw na odizolowanych obszarach lub w regionach wiejskich, w których budowa stacjonarnych lub ruchomych łączy szerokopasmowych jest bardziej utrudniona i kosztowna.

Komisarz Kroes mówi: - _ Unia Europejska przestrzega zasady neutralności technologicznej, jednak dla mieszkańców najbardziej odizolowanych rejonów najlepszą opcją uzyskania połączenia z internetem jest łącze satelitarne, i tak prawdopodobnie już pozostanie. _ Wielu Europejczyków nie wie, że może korzystać z szerokopasmowych łączy satelitarnych. Dlatego Neelie Kroes uruchomiła dziś serwis broadbandforall.eu prowadzony przez Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Satelitarnych (ESOA), w którym obywatele mogą szybko sprawdzić, jak skorzystać z szerokopasmowych łączy satelitarnych.

Usługi dla Europejczyków zapewnia 14. satelitów. Podstawowy pakiet można nabyć już za 10 euro miesięcznie, a ceny pakietów z prędkością 20 Mbps zaczynają się od 25 euro. Średnia cena anteny satelitarnej to ok. 350 euro (przy abonamencie typu premium cena anteny może być niższa).

Neelie Kroes ostrzega jednak, że podstawowe łącza szerokopasmowe to za mało - do pełnego osiągnięcia celu, jakim jest łączność na całym kontynencie, niezbędny jest szerokopasmowy internet o większych prędkościach.

- _ Europa potrzebuje błyskawicznie działających łączy. Nie możemy pozwolić na to, by część naszych przedsiębiorstw i obywateli pozostała w tyle. Teraz, gdy mamy już wszędzie dostęp do podstawowych łączy szerokopasmowych, musimy niezwłocznie skoncentrować się na inwestycjach w nowe, szybkie sieci. Dostęp do niezawodnych łączy szerokopasmowych o większych prędkościach (30 Mbps i 50 Mbps) po przystępnych cenach jest niezbędnym warunkiem rozwoju gospodarczego Europy. Bez takiego dostępu niemożliwy jest rozwój następnej generacji produktów i usług cyfrowych, takich jak telewizja hybrydowa, e-zdrowie, przetwarzanie w chmurze i inteligentne samochody. _

Źródło: Komisja Europejska / JG, WP.PL

-/jg/jg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (377)