Wstydliwy okręt mocarstwa. Więcej czasu jest w remoncie, niż w służbie
HMS Daring, niszczyciel typu 45, to okręt, który zaczyna być sporym problemem wizerunkowym dla brytyjskiej marynarki wojennej. Jak zauważono w analizie na łamach Defence Journal, wyróżnia się głównie tym, że spędza czas nie na morzach, ale w halach remontowych. Stał się pod tym względem niechlubnym rekordzistą.
20.08.2024 18:15
Według raportu Global Firepower 2024, Wielka Brytania dysponuje 6. najsilniejszą armią świata. Chociaż boryka się z problemami dotyczącymi m.in. sił pancernych, pod względem lotnictwa oraz floty uchodzi za państwo wyróżniające się nie tylko na tle poszczególnych krajów Europy i świata, ale nawet całego NATO. I tu zdarzają się jednak jednostki, które tylko teoretycznie stanowią o sile Wielkiej Brytanii.
Nieustające remonty HMS Daring
Przyjęcie HMS Daring do służby Royal Navy miało miejsce 31 lipca 2010 r. Przez pierwsze niespełna siedem lat brał udział w różnych, niekiedy ważnych misjach, w tym w operacjach antypirackich na Morzu Czerwonym czy działaniach w Zatoce Perskiej.
Narastające problemy z chłodzeniem układu napędowego (w efekcie których dochodziło do utraty mocy) sprawiły jednak, że w kwietniu 2017 r. podjęto decyzję o remoncie okrętu. Nie byłoby w tym fakcie nic dziwnego gdyby nie to, że prace nad przywróceniem pełni sprawności HMS Daring trwają do dziś. Okres remontu HMS Daring przewyższa już czas, który spędził on w aktywnej służbie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prace związane z remontem HMS Daring były przeprowadzone w stoczni Cammell Laird w Birkenhead i wedle komunikatów z brytyjskiej armii zostały zakończone w 2022 r. HMS Daring powrócił do Portsmouth w styczniu 2023 r., gdzie miał przejść ostatnie przygotowania do testów. Te wciąż się nie odbyły co poddaje w wątpliwość zapewnienia, że okręt dołączy do brytyjskiej floty jeszcze w tym roku.
Ważny rodzaj okrętów dla brytyjskiej floty
Łącznie na potrzeby Royal Navy wybudowano sześć tego typu niszczycieli. W kontekście walki powietrznej i ochrony większych lotniskowców (zwalczania celów takich jak myśliwce, drony czy pociski przeciwokrętowe) mają one dla Wielkiej Brytanii duże znaczenie.
HMS Daring ma ponad 150 m długości oraz ok. 21 m szerokości. W pełni sprawny jest w stanie osiągać prędkość do 29 węzłów. Został wyposażony m.in. w system obrony powietrznej PAAMS z wyrzutniami pocisków rakietowych Aster 15 i Aster 30. Poza tym posiada wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych i torped oraz szereg różnych dział i karabinów maszynowych.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski