Wpływ koronawirusa na Polaków. Te dane są niepokojące. Najnowszy raport
Pandemia koronawirusa pogłębia skalę wykluczenia cyfrowego w Polsce - wskazuje Federacja Konsumentów. - Do walki z tym zjawiskiem potrzebna jest szeroka współpraca ponad podziałami - czytamy w najnowszym raporcie.
12.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 05:06
Lockdown oraz pozostałe ograniczenia życia społecznego i gospodarczego wywołane pandemią koronawirusa, pogłębiły wykluczenie cyfrowe wybranych grup społecznych. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- seniorów
- osoby niepełnosprawne
- mieszkańców wsi
Wspomniane ograniczenia spowodowały też, że wykluczenie ujawniło się w grupach uważanych za wolne od tego problemu, np. uczniów, studentów czy osób przenoszonych na pracę zdalną - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Federacji Konsumentów na temat wykluczenia cyfrowego.
Federacja Konsumentów informuje, że w domach Polaków nie ma wystarczającej ilości komputerów pozwalającej dzieciom na udział w nauczaniu zdalnym. Z przytoczonych szacunków wynika, że konieczność współdzielenia komputerów z rodzeństwem i rodzicami dotyka co najmniej miliona uczniów. W raporcie czytamy, że 50-70 tys. uczniów nie ma w domu żadnego komputera lub tabletu.
Według szacunków GUS, komputer posiada 83 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Problem braku sprzętu dotyczy więc niemal 17 proc., czyli 2,13 mln gospodarstw. Przekłada się to na około 5,5 mln osób. Znacznie wyższy jest odsetek mających komputer wśród gospodarstw, w których są dzieci (97,4 proc.). Tam, gdzie ich nie ma, wskaźnik ten spada do ok. 75 proc.
Wykluczenie cyfrowe poważnym problemem
Federacja Konsumentów przypomina, że rząd przekazał pieniądze na interwencyjny zakup sprzętu dla szkół, jednak okazało się, że te środki były zbyt małe. Dofinansowanie w ramach programu na poziomie 100 tys. zł, np. w Warszawie, pozwoliło na zabezpieczenie zaledwie 0,3 proc. potrzeb, w Krakowie przełożyło się wyłącznie na możliwość zakupu 120 tabletów.
W raporcie przypomniano również, że rząd zdecydował się na drugą odsłonę programu "Zdalna Szkoła" i rozdysponowanie następnych 180 milionów złotych. - Kolejne 40 tys. komputerów ministerstwo edukacji wspólnie z NASK, planuje przekazać 1,6 tys. szkół działającym w programie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna - informuje PAP.
Eksperci oceniają, że zmniejszenie wykluczenia cyfrowego będzie wymagało nakładów finansowych państwa. Ich zdaniem, rządy i sektor publiczny powinny odgrywać główną rolę w umożliwianiu dostępu do internetu, zwłaszcza dla społeczności zmarginalizowanych.
- Jako kolejną rekomendację wymienia się także rezygnację z wprowadzenia opłaty reprograficznej, która przekładałaby się na wzrost cen sprzętu. Jeśli urządzenia takie jak smartfony czy komputery zostaną objęte 3-6-procentową opłatą reprograficzną, to ich ceny wzrosną nawet o 300 zł i w efekcie Polacy będą ich kupowali mniej - czytamy w raporcie.
Specjaliści zapewniają, że kluczowymi polami walki z wykluczeniem cyfrowym powinny być zwiększanie dostępu do sprzętu i infrastruktury, zwłaszcza wśród rozumianych szeroko grup zagrożonych wykluczeniem, a także zwiększanie kompetencji cyfrowych Polaków. Nadrzędne znaczenie mają wspólne działania ponad podziałami politycznymi, ponieważ efektywne wykorzystanie ICT będzie kluczowe dla rozwoju gospodarczego Polski w nadchodzących dekadach – stwierdzono w raporcie, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.