Wpadka NATO. Ujawniło lokalizację tajnych baz z bronią jądrową

Wpadka NATO. Ujawniło lokalizację tajnych baz z bronią jądrową

Wpadka NATO. Ujawniło lokalizację tajnych baz z bronią jądrową
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Anna Liesowska (screen)
Karolina Modzelewska
19.07.2019 08:12, aktualizacja: 19.07.2019 13:37

Raport Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zdradzał tajne informacje wojskowe. Błąd sprawił, że cały świat poznał rozmieszczenie amerykańskiej broni jądrowej w Europie.

W dokumencie przedstawiono lokalizację sześciu baz, które przechowują broń jądrową: Kleine Brogel w Belgii, Büchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włoszech, Volkel w Holandii i Inçirlik w Turcji.

Błąd NATO wykryli dziennikarze

Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie belgijska gazeta "De Morgen". Dziennikarze wytknęli błąd NATO. Ich interwencja sprawiła, że 11 lipca 2019 roku opublikowano nową wersję raportu. Problematyczny cytat usunięto i zastąpiono ogólnym zdaniem – europejscy sojusznicy z odpowiednimi samolotami dla bomb atomowych typu B61 to Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia i Turcja.

Z oświadczenia Jospeh'a Day'a wynika, że informacje zamieszczone w raporcie są ogólnodostępne, a pierwsza wersja była wyłącznie szkicem. Pomimo tego pierwotna wersja szybko zniknęła z Internetu.

Amerykańska broń jądrowa w Europie

Doniesienia na temat lokalizacji broni jądrowej w Europie nie są nowością. Nigdy wcześniej oficjalnie nie potwierdzono ich rozmieszczenia.

Błąd popełniony przez NATO jest szeroko komentowany przez media i ekspertów ds. obronności. Interesującą teorię przedstawił Alexander Mattelaer, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich w Brukseli. Jak podaje "De Morgen" uważa on, że pomyłka mogła mieć charakter celowy. Wprowadzona dwuznaczność to element mechanizmu obronnego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)