Trwa ładowanie...
d16tv8g

Rosjanie przeprowadzili nielegalne testy broni jądrowej. Tak twierdzą Amerykanie

Jak informuje BBC, Rosjanie prawdopodobnie przeprowadzili testy bomby atomowej. Takie praktyki są niezgodne z podpisanym w 1996 roku traktatem o całkowitym zakazie prób broni jądrowej. Rosjanie twierdzą, że to bzdura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Topol-M na podwoziu MZKT-79221
Topol-M na podwoziu MZKT-79221 (Wikimedia Commons CC BY)
d16tv8g

- Rosja prawdopodobnie przeprowadziła zakazane testy jądrowe - według BBC powiedział gen. Robert Ashley, szef Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony USA. Miało do tego dojść na terenie Nowej Ziemi, archipelagu na Morzu Barentsa. Miejsce nieprzypadkowe. Rosjanie przeprowadzali tam testy swoich najpotężniejszych broni w okresie Zimnej Wojny.

- Nasza wiedza na temat rozwoju broni jądrowej prowadzi nas do przekonania, że rosyjskie działania testowe pomogłyby jej poprawić możliwości broni jądrowej - powiedział w środę generał Ashley. Dodał, że Stany Zjednoczone spodziewają się, że Rosja prawdopodobnie testuje broń, aby znacznie zwiększyć swój arsenał nuklearny w ciągu następnej dekady.

Kto faktycznie jest bardziej święty?

Generał Robert Ashley odnosił się do traktatu podpisanego w 1996 roku. Oznaczany skrótem CTBT przepis oznacza całkowity zakaz wykorzystywania broni jądrowej. I tu dochodzi do kuriozum. W 2008 roku Rosjanie ratyfikowali traktat, co oznacza, że całkowicie się zgadzają z jego zasadami.

d16tv8g

Stany Zjednoczone również podpisały traktat, ale nadal go nie ratyfikowały. Są wśród 16 ostatnich państw, które jeszcze tego nie dokonały. Wśród tej grupy znajdują się także: Izrael, Chiny, Iran, Egipt, czy Jemen. Pełną listę możecie sprawdzić chociażby na Wikipedii.

Są też kraje, które całkowicie odrzuciły traktat i warto o tym pamiętać. A wśród nich: Arabia Saudyjska, Korea Północna, Kuba, Indie, Pakistan czy Syria.

Zobacz też wideo: Rosyjski sprzęt wojskowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

Zobacz też: "Call of Duty" - już dziś Activision zaprezentuje nową część gry

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16tv8g

Podziel się opinią

Share

d16tv8g

d16tv8g
Więcej tematów